Tisíce tun tajemství: Záhada balvanů z bahamského souostroví

21.11.2016 - Chris Mooney

Na první pohled Eleuthera z bahamského souostroví nijak nevyčnívá. Nacházejí se tam však dva obrovské balvany pojmenované Kráva a Býk, které do lokality zcela jasně nepatří. Přinesla je na ostrov obrovská bouře nebo vlna tsunami?

Kráva a Býk -<p>Balvany prý vynesly na břeh vlny způsobené superbouřemi, jež rozpoutalo globální oteplování, jedna z teorií ale tvrdí, že oba balvany v krajině „zbyly“ po staleté erozi okolního terénu.</p>
Kráva a Býk -

Balvany prý vynesly na břeh vlny způsobené superbouřemi, jež rozpoutalo globální oteplování, jedna z teorií ale tvrdí, že oba balvany v krajině „zbyly“ po staleté erozi okolního terénu.


Reklama

Ostrov s osmi tisíci obyvatel v bahamském souostroví má sice krásné pláže a stal se zřejmě jedním z prvních míst, která osídlili angličtí puritáni, ale na seznam tamních „top 10“ se obvykle nevejde. Navštěvují jej však milovníci přírodních krás – turisté i potápěči. Užít si lze především černé rozeklané útesy, zaplavené i suchou nohou přístupné jeskyně či dramatické výhledy na oceán. Nejvíc obdivu si ovšem užívají dva pískovcoví obři, kteří se od okolních skal liší jak chemickým složením, tak povrchem.

TIP: Záhada bludných balvanů z Údolí smrti je konečně rozřešena

Nicméně způsob, jakým je „příroda“ dopravila na současné místo, zůstává předmětem vědeckých sporů. V současnosti nejuznávanější teorie pochází z hlavy Johna Mylroieho, který přednáší na Mississippi State University: Oba masivní kusy horniny (Kráva váží odhadem až tisíc tun) prý odjakživa stály tam, kde stojí – od zbytku pobřeží je však odlišovala tvrdost. A zatímco okolní terén pomalu erodoval, neobyčejné balvany nad něj začaly vyčnívat

Geolog Paul Hearty spolu s Pascalem Kindlerem z Université de Genève ovšem podotýkají, že samotné balvany jsou starší než okolní terén, což uznávanou myšlenku vyvrací. Důkazy pak dvojice vědců získala jednak při poklepových testech: Balvany znějí pevně, zvonivě, protože tvrdly déle, zatímco jejich okolí se ozývá dutě a tupě, jelikož je mladší. Odlišné stáří odborníci navíc ověřili chemickými zkouškami, konkrétně tzv. aminokyselinovou racemizací. Ve prospěch tvrzení, že masivní útvary do původní krajiny nepatří a musely se tam nějak dostat, hovoří údajně i jejich nepřirozený sklon, který mohl vzniknout jedině při pohybu.  

Síla moře

Dvojice geologů má zkrátka jasno: Krávu s Býkem muselo na Eleutheru něco vymrštit – a podle Kindlera to byla obrovská vlna tsunami. Kdysi dávno prý došlo k masivnímu sesuvu půdy do moře a vzniklá vlna měla dost energie, aby gigantické balvany vyplavila na břeh. Své tvrzení vědec opírá například o studii, podle níž přibližně před 73 tisíci lety zasáhla Kapverdy megatsunami vysoká 91 m a vynesla na útesy srovnatelné s Eiffelovou věží obdobně mohutné kusy hornin. Geofyzik Robert Weiss dokonce dodává, že „pokud vědci neuvažují o možnosti, že balvany přesunula tsunami, nerozumějí fyzice“. Hustota vzduchu je asi tisíckrát nižší než hustota vody a 1 m³ životodárné tekutiny váží 1 tunu. Tsunami, která je vysoká 7,5 m a pohybuje se rychlostí 16 km/h, má proto obrovskou energii a nedělá jí problém pohnout masivním kusem skály

Ničivé superbouře

Hearty spolu s Jamesem Hansenem – někdejším vědeckým pracovníkem NASA, jenž mezi prvními v roce 1988 upozornil na globální oteplování – však ve svém teoretizování zacházejí ještě dál a pohyb balvanů připisují klimatickým změnám. Nárůst teploty, jaký zažíváme v současnosti, podle nich není první, jenž se na naší planetě udál. Obdobná situace prý nastala i zhruba před 118 tisíci lety, přičemž následky zmíněného procesu byly katastrofální. Kvůli měnícímu se klimatu vznikaly podle vědců superbouřky, které oceán „rozvášnily“ natolik, že mohly vlny vyzvednout Krávu s Býkem ze dna a vymrštit je na jejich dnešní stanoviště. 

Superbouře se údajně odehrávaly v nejmladší době meziledové: Teploty byly tehdy o něco vyšší než dnes, příkrovy na pólech roztávaly a ledovce se hroutily. Hladiny moří proto prudce stoupaly, což narušilo cirkulaci tepelných proudů. Změny se projevily ostrými kontrasty v podnebí – póly byly příliš chladné a na rovníku naopak panovalo nadměrné horko. V důsledku velkých teplotních rozdílů se pak na Zemi rozpoutaly obrovské, devastující bouře.  

Důkazy ze současnosti

Kritici tvrdí, že bouře mohly představovat pouze jednorázovou událost. Podle geologa Rónadha Coxe z americké Williams College by přesto bylo krátkozraké smést Hansenovu a Heartyho teorii rovnou ze stolu. Jeho výzkumy zimních bouří nad Atlantským oceánem v letech 2013 a 2014 podpořené GPS mapováním totiž odhalily, že divoké moře pohnulo víc než dvěma tisícovkami balvanů, z nichž ty nejtěžší vážily přes 400 tun.

TIP: Mega tsunami: Před 73 tisíci lety zaplavila Kapverdy vlna vysoká 250 metrů

S jistou formou obhajoby předstoupil také Max Engel z Universität zu Köln, jehož tým dokumentoval dopady nezvykle silného tajfunu Haiyan na filipínský ostrov Samar v roce 2013. Podle satelitních snímků dospěli vědci k závěru, že došlo k pohybu mnoha pobřežních kamenů, z nichž nejtěžší vážil 180 tun. „Bouře dokážou rozesít kameny po krajině velmi podobně jako tsunami,“ dodává Engel. 

Ať už šlo tedy o vodu, či vítr, Kráva a Býk představují zřejmě dokonalou ukázku nesmírného potenciálu přírodních živlů. Na důsledky jejich řádění si můžete – alespoň na Bahamách – bezpečně sáhnout.

Řecké jméno

Ostrov Eleuthera leží asi 80 kilometrů od bahamského hlavního města Nassau. Je dlouhý 180 kilometrů, zatímco v nejužším místě měří pouhých 30 metrů. Jeho jméno se odvozuje od řeckého přídavného jména, které v překladu znamená „svobodný“. 

  • Zdroj textu:

    Washington Post

  • Zdroj fotografií: Washington Post

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907