Trojhvězdný systém GW Orionis zřejmě obíhá jedna nebo více planet

04.10.2021 - Stanislav Mihulka

Detailní pozorování protoplanetárního disku soustavy GW Orionis přivedlo astronomy na stopu prvního kandidáta na planetu, kroužící okolo trojhvězdy

<p>1300 světelných let vzdálená soustava GW Orionis na snímcích ALMA.</p>

1300 světelných let vzdálená soustava GW Orionis na snímcích ALMA.


Reklama

Většina hvězd ve vesmíru není osamocená. Vyskytují se ve dvojhvězdných nebo i vícehvězdných systémech. Donedávna nebylo úplně zřejmé, zda se v takových systémech vůbec mohou vyskytovat planety. Ukázalo se ale, že mohou. Dokonce jsme objevili případy, kdy planeta obíhá dvě hvězdy zároveň. Zatím jsme ale nenarazili na soustavu, kde by planeta obíhala kolem tří hvězd současně. Tedy až doposud.

Záhada disku trojhvězdy GW Orionis

Tým astronomů, který vedl Jeremy Smallwood z Nevadské univerzity v Las Vegas, se zaměřil na protoplanetární disky v trojhvězdném systému GW Orionis. Jak vědci dobře vědí, právě v těchto discích obvykle vznikají planety. Badatelé si všimli, že v disku, který obepíná všechny tři hvězdy současně, je patrná nápadná mezera. Nejprve si mysleli, že jde o důsledek spletitého působení gravitačních sil tří hvězd. Když si ale vytvořili podrobný model soustavy GW Orionis, dospěli k mnohem zajímavějšímu vysvětlení.

TIP: Sedmnáctiletý stážista z NASA objevil novou planetu z Hvězdných válek

Pozorovanou mezeru v disku kolem trojhvězdy GW Orionis podle nich vytváří jeden nebo několik plynných obrů, tedy masivní planeta či planety, na orbitě kolem všech tří hvězd najednou. Pokud má Smallwood a jeho kolegové pravdu, podařil se jim skutečně úžasný jev, který si nepochybně zaslouží podrobný výzkum. Šlo by totiž o první planetu, která krouží kolem tří hvězd současně. V příštích měsících se na GW Orionis zaměří chilská soustava radioteleskopů ALMA.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907