Trojhvězdný systém GW Orionis zřejmě obíhá jedna nebo více planet

04.10.2021 - Stanislav Mihulka

Detailní pozorování protoplanetárního disku soustavy GW Orionis přivedlo astronomy na stopu prvního kandidáta na planetu, kroužící okolo trojhvězdy

<p>1300 světelných let vzdálená soustava GW Orionis na snímcích ALMA.</p>

1300 světelných let vzdálená soustava GW Orionis na snímcích ALMA.


Reklama

Většina hvězd ve vesmíru není osamocená. Vyskytují se ve dvojhvězdných nebo i vícehvězdných systémech. Donedávna nebylo úplně zřejmé, zda se v takových systémech vůbec mohou vyskytovat planety. Ukázalo se ale, že mohou. Dokonce jsme objevili případy, kdy planeta obíhá dvě hvězdy zároveň. Zatím jsme ale nenarazili na soustavu, kde by planeta obíhala kolem tří hvězd současně. Tedy až doposud.

Záhada disku trojhvězdy GW Orionis

Tým astronomů, který vedl Jeremy Smallwood z Nevadské univerzity v Las Vegas, se zaměřil na protoplanetární disky v trojhvězdném systému GW Orionis. Jak vědci dobře vědí, právě v těchto discích obvykle vznikají planety. Badatelé si všimli, že v disku, který obepíná všechny tři hvězdy současně, je patrná nápadná mezera. Nejprve si mysleli, že jde o důsledek spletitého působení gravitačních sil tří hvězd. Když si ale vytvořili podrobný model soustavy GW Orionis, dospěli k mnohem zajímavějšímu vysvětlení.

TIP: Sedmnáctiletý stážista z NASA objevil novou planetu z Hvězdných válek

Pozorovanou mezeru v disku kolem trojhvězdy GW Orionis podle nich vytváří jeden nebo několik plynných obrů, tedy masivní planeta či planety, na orbitě kolem všech tří hvězd najednou. Pokud má Smallwood a jeho kolegové pravdu, podařil se jim skutečně úžasný jev, který si nepochybně zaslouží podrobný výzkum. Šlo by totiž o první planetu, která krouží kolem tří hvězd současně. V příštích měsících se na GW Orionis zaměří chilská soustava radioteleskopů ALMA.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907