Unikátní meteorit Hypatia obsahuje materiál z exploze supernovy typu Ia

19.05.2022 - Stanislav Mihulka

Neobvyklý obsah mikrodiamantů a izotopů některých prvků přivedl vědce k hypotéze, že meteorit Hypatia pochází přímo z exploze supernovy typu Ia

<p>Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.</p>

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.


Reklama

Malý meteorit Hypatia, který byl nalezen v roce 1996 v Egyptě, v poušti u hranice s Libyí, v podobě několika úlomků, je pozoruhodný už svým názvem. Dostal jméno po antické novoplatónské filozofce a matematičce Hypatii z Alexandrie, která byla v roce 415 našeho letopočtu brutálně zavražděna davem zfanatizovaných křesťanů.

Meteorit ze supernovy

Odborníky tento meteorit již od svého objevu dráždí svým neobvyklým složením a strukturou. Obsahuje velké množství mikrodiamantů, kterým se liší prakticky od všech ostatních známých meteoritů. Velmi neobvyklé je u Hypatie i zastoupení některých izotopů. Kolem původu meteoritu existuje celá řady hypotéz, včetně původně převažujícího názoru, že jde o kousek jádra komety.

Specialista na izotopy Jan Dirk Kramers z jihoafrické Univerzity v Johannesburgu a jeho spolupracovníci přicházejí s ještě mnohem divočejší teorií. Složení Hypatie podle nich odpovídá vzniku z mezihvězdného prachu, a to ne jen tak ledajakého – vědci jsou přesvědčeni, že tento meteorit byl uhněten z prachu po bývalém červeném obru, z něhož se zrodil bílý trpaslík, plynem exploze supernovy typu Ia, jaké odpalují bílí trpaslíci ve dvojhvězdě, když nakradou určité množství hmoty hvězdného partnera. V takovém případě by Hypatia zřejmě pocházela z mezihvězdného návštěvníka, který přiletěl do Sluneční soustavy po jejím vzniku.

TIP: 4,6 miliardy let starý saharský meteorit je nejstarší vyvřelinou Sluneční soustavy

„Pokud je naše hypotéza správná, Hypatia by měla být prvním hmatatelným důkazem exploze supernovy typu Ia, s nímž jsme se setkali.V jistém smyslu jsme vlastně přistihli supernovu při činu, protože Hypatia by měla obsahovat atomy plynu ze samotné supernovy.“ okomentoval závěry Jan Dirk Kramers. Exploze supernovy typu Ia patří mezi nejenergetičtější události ve vesmíru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907