Univerzální krevní test odhalí z krve přes 50 typů rakoviny

Nově vyvinutý test může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky.

04.04.2020 - Stanislav MihulkaRakovina stále představuje jednu ze zásadních hrozeb lidstvu a je zodpovědná za množství úmrtí. Statistiky uvádějí, že v roce 2018 zemřelo v souvislosti s rakovinou okolo 9,6 milionu lidí. V řadě případů je to především kvůli tomu, že se nádor nepodaří zachytit včas a pacientovi je diagnostikován ve chvíli, kdy už je na efektivní léčbu v podstatě pozdě. Některé typy rakoviny se rozvíjí velmi pozvolna a postupně, často celé roky, a dokonce i pokročilé nádory mohou být velmi nenápadné.

Včasná diagnostika

Tým vědců z amerických a britských univerzit nedávno oznámil nový typ krevního testu, které dokáže detekovat přes 50 různých typů nádorů. Dokonce určí, na jakém místě v těle se tento nádor vyskytuje. Klíčovou součástí testu je umělá inteligence. Tvůrci testu ji vycvičili tak, aby dokázala nalézt specifické chemické „značky“ na DNA, takzvané metylace DNA, které souvisejí s jednotlivými typy nádorů.

Vědci nejprve umělou inteligenci vycvičili na více než 3 000 vzorcích krve z databáze Circulating Cell-free Genome Atlas (CCGA), z nichž půlka byla od pacientů s různým typem nádoru. Pak nový test vyzkoušeli na 1 200 dalších vzorcích, z nichž opět polovina pocházela od pacienta s nějakým nádorem.

Test s inteligencí dokázal detekovat 18 % nádorů v nejranější fázi a 93 % nádorů v nejpokročilejší fázi.  Rovněž v 93 % případů test správně určil tkáň, v níž se nádor u pacienta nachází. Zároveň měl jen 0,7 % falešně pozitivních výsledků.

TIP: Nový krevní test dokáže odhalit 20 typů rakoviny v rané fázi

„Možnost odhalit rakovinu v raných stádiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe. Ačkoli tento test je teprve v úvodní fázi zkoušek, výsledky jsou velice povzbudivé,“ uvedl britský onkolog David Crosby.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci