Univerzální krevní test odhalí z krve přes 50 typů rakoviny

04.04.2020 - Stanislav Mihulka

Nově vyvinutý test může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky.

<p>Nový test zkoumá v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. </p>

Nový test zkoumá v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. 


Reklama

Rakovina stále představuje jednu ze zásadních hrozeb lidstvu a je zodpovědná za množství úmrtí. Statistiky uvádějí, že v roce 2018 zemřelo v souvislosti s rakovinou okolo 9,6 milionu lidí. V řadě případů je to především kvůli tomu, že se nádor nepodaří zachytit včas a pacientovi je diagnostikován ve chvíli, kdy už je na efektivní léčbu v podstatě pozdě. Některé typy rakoviny se rozvíjí velmi pozvolna a postupně, často celé roky, a dokonce i pokročilé nádory mohou být velmi nenápadné.

Včasná diagnostika

Tým vědců z amerických a britských univerzit nedávno oznámil nový typ krevního testu, které dokáže detekovat přes 50 různých typů nádorů. Dokonce určí, na jakém místě v těle se tento nádor vyskytuje. Klíčovou součástí testu je umělá inteligence. Tvůrci testu ji vycvičili tak, aby dokázala nalézt specifické chemické „značky“ na DNA, takzvané metylace DNA, které souvisejí s jednotlivými typy nádorů.

Vědci nejprve umělou inteligenci vycvičili na více než 3 000 vzorcích krve z databáze Circulating Cell-free Genome Atlas (CCGA), z nichž půlka byla od pacientů s různým typem nádoru. Pak nový test vyzkoušeli na 1 200 dalších vzorcích, z nichž opět polovina pocházela od pacienta s nějakým nádorem.

Test s inteligencí dokázal detekovat 18 % nádorů v nejranější fázi a 93 % nádorů v nejpokročilejší fázi.  Rovněž v 93 % případů test správně určil tkáň, v níž se nádor u pacienta nachází. Zároveň měl jen 0,7 % falešně pozitivních výsledků.

TIP: Nový krevní test dokáže odhalit 20 typů rakoviny v rané fázi

„Možnost odhalit rakovinu v raných stádiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe. Ačkoli tento test je teprve v úvodní fázi zkoušek, výsledky jsou velice povzbudivé,“ uvedl britský onkolog David Crosby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Elsevier

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907