Univerzální krevní test odhalí z krve přes 50 typů rakoviny

04.04.2020 - Stanislav Mihulka

Nově vyvinutý test může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky.

<p>Nový test zkoumá v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. </p>

Nový test zkoumá v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. 


Reklama

Rakovina stále představuje jednu ze zásadních hrozeb lidstvu a je zodpovědná za množství úmrtí. Statistiky uvádějí, že v roce 2018 zemřelo v souvislosti s rakovinou okolo 9,6 milionu lidí. V řadě případů je to především kvůli tomu, že se nádor nepodaří zachytit včas a pacientovi je diagnostikován ve chvíli, kdy už je na efektivní léčbu v podstatě pozdě. Některé typy rakoviny se rozvíjí velmi pozvolna a postupně, často celé roky, a dokonce i pokročilé nádory mohou být velmi nenápadné.

Včasná diagnostika

Tým vědců z amerických a britských univerzit nedávno oznámil nový typ krevního testu, které dokáže detekovat přes 50 různých typů nádorů. Dokonce určí, na jakém místě v těle se tento nádor vyskytuje. Klíčovou součástí testu je umělá inteligence. Tvůrci testu ji vycvičili tak, aby dokázala nalézt specifické chemické „značky“ na DNA, takzvané metylace DNA, které souvisejí s jednotlivými typy nádorů.

Vědci nejprve umělou inteligenci vycvičili na více než 3 000 vzorcích krve z databáze Circulating Cell-free Genome Atlas (CCGA), z nichž půlka byla od pacientů s různým typem nádoru. Pak nový test vyzkoušeli na 1 200 dalších vzorcích, z nichž opět polovina pocházela od pacienta s nějakým nádorem.

Test s inteligencí dokázal detekovat 18 % nádorů v nejranější fázi a 93 % nádorů v nejpokročilejší fázi.  Rovněž v 93 % případů test správně určil tkáň, v níž se nádor u pacienta nachází. Zároveň měl jen 0,7 % falešně pozitivních výsledků.

TIP: Nový krevní test dokáže odhalit 20 typů rakoviny v rané fázi

„Možnost odhalit rakovinu v raných stádiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe. Ačkoli tento test je teprve v úvodní fázi zkoušek, výsledky jsou velice povzbudivé,“ uvedl britský onkolog David Crosby.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Elsevier

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907