V Arabské poušti budou pěstovat rýži zalévanou mořskou vodou

06.06.2018 - Stanislav Mihulka

Šejkové z Emirátů mají velké plány se slanomilnou rýží, která šetří sladkou vodu

<p>Jak se bude dařit rýži uprostřed pouště?</p>

Jak se bude dařit rýži uprostřed pouště?


Reklama

Suché a pusté pouště Spojených arabských emirátů (SAE) by se měly zazelenat plantážemi rýže. Zní to bláznivě, ale v Emirátech to myslí smrtelně vážně. Spojili se totiž s čínskými vědci, kteří vytvořili velmi speciální odrůdu rýže, bez které by to nefungovalo.

Čínané po velmi dlouhém úsilí vytvořili rýži, která dovede růst ve slané vodě. Značně jim v tom pomohl nález plané rýže, která roste poblíž mangrove, čili v oblastech s poměrně slanou vodou. I tak ale trvalo dlouho, než vypěstovali slanomilnou rýži, která zároveň poskytuje slušnou úrodu.

TIP: Zemědělství v poušti: V Abú Zabí vzniká farma na potraviny a biopalivo zároveň

V Emirátech chtějí zůrodnit velké plochy Arabské pouště a pak tam pěstovat rýži, kterou budou zavlažovat mořskou vodou. Tím by měli dramaticky zvýšit domácí produkci potravin a zároveň budou šetřit velmi cenné zdroje sladké vody. V budoucnu by v SAE rádi pěstovali rýži na 10 procentech rozlohy celé země, tedy na více než 8 tisících kilometrech čtverečních. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907