V atmosféře Země jsou zrnka z dob vzniku Sluneční soustavy

15.06.2018 - Stanislav Mihulka

Na naší planetě je stále možné nalézt pozůstatky mlhoviny, z níž vznikla Sluneční soustava

<p>Prastará zrnka jsou na snímku rentgenového spektrometru.</p>

Prastará zrnka jsou na snímku rentgenového spektrometru.


Reklama

Sluneční soustava se zrodila asi před 4,6 miliardami let smrštěním velké mlhoviny. Z materiálu v této dávné mlhovině vzniklo Slunce, planety i další tělesa našeho planetárního systému.

Astronomka Hope Ishii z Havajské univerzity a její spolupracovníci během pozoruhodného výzkumu zjistili, že atmosféra naší planety i po zmíněných miliardách let obsahuje zrnka prachu, která se vší pravděpodobností pocházejí z původní mlhoviny. Tento prach zřejmě přetrval na kometách a během času se s nimi dostal až do naší atmosféry.

Zrnka prachu z pradávné mlhoviny

Vědci těmto částicím přezdívají GEMS, podle anglického „Glass embedded with metal and sulfides“, čili „sklo uspořádané s kovy a sulfidy“. Zrnka GEMS vznikla slepením menších zrnek ještě předtím, než se ve vznikající Sluneční soustavě objevily komety. Ishiiová a spol. zkoumali GEMS s využitím urychlovače částic a speciálního elektronového mikroskopu v kalifornských laboratořích Lawrence Berkeley National Lab (LBNL).

TIP: Sonda Stardust přinesla prachové částice z časů raného vesmíru

Objev tak prastarého materiálu téměř na dosah je pro vědce velkým úspěchem a rovněž velkou příležitostí k dalšímu zajímavému výzkumu. Díky zrnkům GEMS bychom mohli lépe pochopit procesy, které doprovázejí formování planetárního systému.

  • Zdroj textu:

    Lawrence Berkeley National Lab (LBNL)

  • Zdroj fotografií: Hope Ishii, NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907