V Egyptě vykopali nejstarší velkopivovar: Vařilo se v něm už před pěti tisíci lety

16.02.2021 - Stanislav Mihulka

V egyptském Abýdosu na západním břehu Nilu vařili pivo již před více než pěti tisíci lety

<p>Nejstarší velkovýrobnu piva na světě možná objevili američtí a egyptští vědci ve známé archeologické lokalitě Abýdos v Egyptě.</p>

Nejstarší velkovýrobnu piva na světě možná objevili američtí a egyptští vědci ve známé archeologické lokalitě Abýdos v Egyptě.


Reklama

Pivo provází lidské kultury už velmi dlouhou dobu, i když se jeho podoba a chuť během staletí měnily. Spojený tým egyptských a amerických archeologů, který vedli Matthew Adams z New York University a Deborah Vischak z Princeton University, při vykopávkách v severním Abýdosu, na západním břehu Nilu, narazil na pozůstatky nejstaršího velkého pivovaru na světě.

Tento pivovar podle odborníků pravděpodobně pochází z éry vlády krále Narmera. Ten vládl v době kolem roku 3100 před naším letopočtem. Byl to zřejmě poslední panovník předdynastického období v Egyptě, který nejspíš založil 1. dynastii a také sjednotil Horní a Dolní Egypt.

Pivovar starý 5 000 let

O existenci pivovaru byli britští archeologové přesvědčeni už od počátku 20. století. Až doposud se ale nikomu nepodařilo přesně určit místo, kde se nacházel. Egyptsko-americký tým to zvládl a dokázal také prozkoumat výrobu piva v tomto zařízení. Matthew Adams uvádí, že se v tomto pivovaru vyrábělo pivo ve velkém, alespoň na tehdejší poměry. Vařili tam zároveň vždy zhruba 22 400 litrů piva.

Archeologové na místě našli osm obřích „výrobních jednotek“, z nichž každá je 20 metrů dlouhá a 2,5 metru široká. V každé z těchto jednotek bylo ve dvou řadách asi 40 velkých keramických mís. Ty se při výrobě piva užívaly k ohřívání směsi obilí a vody.

TIP: Jak se zrodilo pivo: 15 historických milníků tekutého chleba

Vše nasvědčuje tomu, že pivovar zásoboval pivem rituály panovníků Egypta, které probíhaly na posvátných místech a na pohřebištích. Na těchto místech byly již dříve objevené doklady používání piva jako rituálních obětí. Jde o další z významných objevů v Abýdosu, který býval jedním z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta.

Tím úplně nejstarším známým pivovarem na světě, je pivovar objevený v roce 2019 v izraelské jeskyni Raqefet, ležící poblíž Haify. Pivo se zde zřejmě vařilo před 13 tisíci lety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií:

    Egyptian Ministry of Antiquities
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907