V Egyptě vykopali nejstarší velkopivovar: Vařilo se v něm už před pěti tisíci lety

16.02.2021 - Stanislav Mihulka

V egyptském Abýdosu na západním břehu Nilu vařili pivo již před více než pěti tisíci lety

<p>Nejstarší velkovýrobnu piva na světě možná objevili američtí a egyptští vědci ve známé archeologické lokalitě Abýdos v Egyptě.</p>

Nejstarší velkovýrobnu piva na světě možná objevili američtí a egyptští vědci ve známé archeologické lokalitě Abýdos v Egyptě.


Reklama

Pivo provází lidské kultury už velmi dlouhou dobu, i když se jeho podoba a chuť během staletí měnily. Spojený tým egyptských a amerických archeologů, který vedli Matthew Adams z New York University a Deborah Vischak z Princeton University, při vykopávkách v severním Abýdosu, na západním břehu Nilu, narazil na pozůstatky nejstaršího velkého pivovaru na světě.

Tento pivovar podle odborníků pravděpodobně pochází z éry vlády krále Narmera. Ten vládl v době kolem roku 3100 před naším letopočtem. Byl to zřejmě poslední panovník předdynastického období v Egyptě, který nejspíš založil 1. dynastii a také sjednotil Horní a Dolní Egypt.

Pivovar starý 5 000 let

O existenci pivovaru byli britští archeologové přesvědčeni už od počátku 20. století. Až doposud se ale nikomu nepodařilo přesně určit místo, kde se nacházel. Egyptsko-americký tým to zvládl a dokázal také prozkoumat výrobu piva v tomto zařízení. Matthew Adams uvádí, že se v tomto pivovaru vyrábělo pivo ve velkém, alespoň na tehdejší poměry. Vařili tam zároveň vždy zhruba 22 400 litrů piva.

Archeologové na místě našli osm obřích „výrobních jednotek“, z nichž každá je 20 metrů dlouhá a 2,5 metru široká. V každé z těchto jednotek bylo ve dvou řadách asi 40 velkých keramických mís. Ty se při výrobě piva užívaly k ohřívání směsi obilí a vody.

TIP: Jak se zrodilo pivo: 15 historických milníků tekutého chleba

Vše nasvědčuje tomu, že pivovar zásoboval pivem rituály panovníků Egypta, které probíhaly na posvátných místech a na pohřebištích. Na těchto místech byly již dříve objevené doklady používání piva jako rituálních obětí. Jde o další z významných objevů v Abýdosu, který býval jedním z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta.

Tím úplně nejstarším známým pivovarem na světě, je pivovar objevený v roce 2019 v izraelské jeskyni Raqefet, ležící poblíž Haify. Pivo se zde zřejmě vařilo před 13 tisíci lety.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií:

    Egyptian Ministry of Antiquities

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907