V Kanadě plánují vyrábět z invazních krabů biologicky rozložitelné kelímky a příbory

19.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nezdolní krabí vetřelci by se měli stát průmyslovou surovinou, která prospěje životnímu prostředí. V Kanadě hodlají z přemnožených krabů vyrábět biologicky rozložitelné kelímky a příbory

<p>Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě</p>

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě


Reklama

Krab pobřežní (Carcinus maenas) původně pochází z pobřeží severovýchodního Atlantiku a Baltského moře. Postupně se ale stal velmi úspěšným a obávaným invazním druhem, který se množí závratnou rychlostí a je dnes považován za jednoho z deseti nejhorších invazních vetřelců celé planety. Jde o nelítostné dravce, kteří spořádají, na co přijdou. Zároveň jsou velkou hrozbou pro místní ekosystémy, především pak pro jiné druhy krabů, ústřice a další mlže.

Kelímky a příbory z korýšů

Krabi pobřežní rychle kolonizovali klimaticky podobné pobřežní ekosystémy v Austrálii, na Novém Zélandu, ve východní Asii, v jižní Africe, v jižní Americe, a také východní a západní pobřeží severní Ameriky. Kanadským odborníkům podle všeho došla s těmito vetřelci trpělivost a rozhodli se pro radikální plán likvidace.

Kanadští vědci vyvinuli postup zpracování krabů – z jejich rozdrcených skořápek hodlají vyrábět jednorázové příbory a kelímky. Výhodou tohoto řešení, za kterým stojí chemička McGillovy univerzity Audrey Mooresová, je skutečnost, že vzniklý materiál by byl přirozeně rozložitelný. Z rozdrcených krabích schránek je podle Mooresové možné získat látku chitin, který je základní surovinou pro výrobu biologicky rozložitelného „plastu“. Nový materiál je velmi tvrdý, svou strukturou podobný sklu. Bude tak třeba ještě dalšího vývoje směrem k lepší tvárnosti materiálu.

TIP: Nelítostná ochrana: Ostrovní druhy zachrání likvidace koček a dalších vetřelců

Na první pohled poněkud nekompromisní přístup přináší hned několik výhod – vedle ochrany napadených ekosystémů by mohl snížit produkci klasického plastového odpadu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Lmbuga / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907