V srdci sterilních laboratoří NASA objevili vědci nové druhy odolných bakterií

I v extrémně sterilních podmínkách čistých prostor pro přípravu kosmických sond dokáže přežívat a vzkvétat překvapivě odolný mikrobiální život.

16.05.2025 - Stanislav Mihulka


Příprava kosmických sond na let do vesmíru probíhá v extrémně sterilních čistých prostorech – tzv. cleanroomech. V nich je za pomoci důmyslných technologií udržován co nejnižší obsah prachu, ale i mikroorganismů, jejichž přítomnost by mohla ovlivnit nesmírně citlivé přístroje sond. Prostředí v těchto prostorách je záměrně velmi nepříznivé pro živé organismy. Přesto, jak se ukazuje, i tam může vzkvétat život.

Ani kosmická sterilita nezabrání životu

Odborníci americké Laboratoře tryskového pohonu NASA a dalších institucí prozkoumali mikrobiální život v cleanroomech. Nalezli tam spoustu různých vysoce odolných bakterií, včetně 26 druhů pro vědu zcela nových. Detailní výzkum těchto bakterií by mohl přinést řadu cenných poznatků pro astrobiologii, a také pro vývoj nových biotechnologií.

Jak uvedl vedoucí projektu Alexandre Soares Rosado z Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha (KAUST) v Saúdské Arábii, cílem jejich výzkumu bylo prozkoumat možný přenos odolných mikrobů vesmírnými misemi a identifikovat druhy, které by mohly přežít nevlídné podmínky kosmického prostoru. Výsledky výzkumu zveřejnil odborný časopis Microbiome.

Vědci analyzovali genetickou výbavu objevených mikrobů a zjistili, že řada druhů, na které v cleanroomech narazili, disponuje velmi zajímavými geny, které jim poskytují značnou odolnost vůči záření i postupům dekontaminace, jaké se v čistých prostorech rutinně provádějí. Tyto geny souvisejí s opravami poškozené DNA, detoxifikací nebezpečných molekul nebo třeba s podporou metabolismu.

Naše zjištění jsou nepochybně zajímavá pro ochranu Země i dalších planet před nežádoucí kontaminací,“ uvádí první autorka studie a Rosadova kolegyně z KAUST Junia Schultzová. „Námi objevené geny by rovněž mohly přispět k zajímavým inovacím v biotechnologiích, kde je po podobných genech značná poptávka.“


Další články v sekci