Varování odborníků: Miliony diabetiků by mohl postihnout nedostatek inzulinu

26.11.2018 - Stanislav Mihulka

Inzulin zachraňuje život lidem s cukrovkou. Co když se k němu ale nedostanou?

<p>Pomůcky pro diabetiky</p>

Pomůcky pro diabetiky


Reklama

Inzulín je v dnešní době nenahraditelným lékem, který udržuje při životě mnoho milionů lidí s diabetem po celém světě. Američtí vědci se ale na základě svého nového výzkumu obávají, že by v dohledné době mohl být pro velkou část pacientů problém s jeho dostupností. Cena inzulinu stále roste, i když se prakticky nezvyšují náklady na jeho výrobu. 

„Epidemie“ diabetu se stále zhoršuje, a pokud bude vše pokračovat stejným tempem, brzy by až polovina diabetiků mohla být ohrožena nedostatkem inzulinu. Podle zmíněné studie by v roce 2030 mohl vzrůst jen počet pacientů s diabetem 2. typu na 511 milionů. Polovina z těchto pacientů by přitom měla žít v Číně, Indii a Spojených státech.

TIP: Zapomeňte na vpichy: Diabetikům zapne výrobu inzulinu mobilní aplikace

Podle odhadu odborníků by z těchto 511 milionů pacientů asi 79 milionů mělo mít přísun inzulinu pro udržení jejich života. Může se prý ale snadno stát, že se k inzulinu dostane jenom polovina z nich. Problémy prý budou mít především diabetici v Africe a v Asii.

  • Zdroj textu:

    Stanford University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907