Ve Švýcarsku objevili zřejmě nejmladší známou gladiátorskou arénu

31.01.2022 - Stanislav Mihulka

Nedávno objevený amfiteátr antického města Augusta Raurica zřejmě pochází ze 4. století našeho letopočtu. Podle archeologů může jít nejmladší známou stavbu tohoto typu

<p>Vykopávky v Kaiseraugstu na snímku pořízedném z dronu.</p>

Vykopávky v Kaiseraugstu na snímku pořízedném z dronu.


Reklama

Švýcarský Kaiseraugst, který leží poblíž trojmezí Švýcarska, Německa a Francie, nese jméno podle antického města římské říše Augusta Raurica. Původně šlo o nejstarší římskou kolonii na Rýnu – vznikla v roce 44 před naším letopočtem, v těsném sousedství malého keltského kmene Rauraků. Dnes jde o významné archeologické naleziště.

Archeologové zde nedávno objevili římský amfiteátr, který je zřejmě nejmladší známou stavbou tohoto typu. Byl vybudován na samotném sklonku nadvlády Říma, v opuštěném dolu, kde se těžilo až do pozdní antiky. Pro určení stáří amfiteátru je významná i nalezená mince, která pochází z let 337 až 341 našeho letopočtu, stejně jako použitý materiál.

Nejmladší aréna gladiátorů

Podle vedoucího vykopávek Jakoba Baerlochera dosavadní zjištění naznačují, že amfiteátr byl postaven někdy ve 4. století. Badatelé jsou přesvědčeni, že se v amfiteátru odehrávaly souboje gladiátorů a další radovánky. K objevu této gladiátorské arény došlo v prosinci 2021, při záchranném průzkumu před stavbou nové loděnice na řece Rýn. Pro archeology šlo o překvapení. O římském dolu věděli, že objeví i amfiteátr, je ale nenapadlo.

TIP: Římské mince nalezené u brodu nizozemské řeky Aa byly zřejmě obětinami za přechod řeky

Jde o v pořadí již třetí amfiteátr, nalezený archeology ve městě Augusta Raurica. Tento by ale měl být nejmladší. Oproti slavnému Koloseu v Římě je podstatně menší. Jeho půdorys má rozměry zhruba 50×40 metrů. Augusta Raurica se tehdy nacházela na severní hranici římské říše a do Germánie bylo, co by kamenem dohodil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907