Ve vzorcích z planetky Ryugu se podařilo nalézt základní stavební prvky života

07.06.2022 - Martin Reichman

Japonští vědci objevili ve vzorcích odebraných z planetky Ryugu více než dvacet druhů aminokyselin. Jde o základní stavební kameny života.


Reklama

V roce 2014 zamířila k planetce Ryugu, jejíž stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let, japonská sonda Hajabusa 2. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. V průběhu roku 2019 sonda dvakrát úspěšně odebrala vzorky z planetky a o rok později dopravila více než 5,4 gramu materiálu zpátky na Zemi.

Už počáteční studium vzorků naznačilo přítomnost vody a organických látek. Podrobné zkoumání materiálu zahájily JAXA a další výzkumné instituce, včetně tokijské a hirošimské univerzity, v roce 2021. Nyní japonští vědci potvrdili, že ve vzorcích se nachází více než dvacet druhů aminokyselin. Ty jsou pro všechny živé organismy nezbytné pro tvorbu bílkovin. Podle vědců by objev mohl přinést klíč k pochopení vzniku života.

TIP: Planetka Ryugu je podle japonských vědců zřejmě zbytkem zaniklé komety

Zatím se neví, jak se aminokyseliny dostaly na pravěkou Zemi, jedna z teorií ale říká, že je přinesly meteority nebo úlomky planetky. Existovaly pro to zatím jen nepřímé důkazy, aminokyseliny byly totiž už nalezeny v meteoritu objeveném na Zemi. Existuje ale také možnost, že se na něj dostaly až na Zemi. Objev přímo na povrchu playnetky je pro vědce mnohem pádnějším důkazem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907