Vědci čelí šokujícím úrovním stresu, jsou šikanováni, trpí depresemi a úzkostí

16.01.2020 - Stanislav Mihulka

Vědecké objevy bývají vykoupeny extrémní psychickou zátěží vědců v pracovním prostředí

<p>Živit se vědou není snadné</p>

Živit se vědou není snadné


Reklama

Věda bývá považována za prestižní povolání a lidé si vědců obvykle váží. Jak ale ukázal nedávný výzkum ve Velké Británii, tohle povolání nepatří k těm nejpohodovějším. Vědci se musejí vyrovnávat se značným tlakem v práci, setkávají se s diskriminací a často se setkávají se šikanou a obtěžováním. Všechno to přispívá k šokujícím úrovním stresu u mnoha vědců a k jejich častým duševním problémům.

Téměř dvě třetiny britských vědců se někdy osobně setkaly se šikanováním či obtěžováním. Řada z vědců považuje takové chování za systémový problém vědy. Celkem asi 70 procent vědců prohlásilo, že se během typického pracovního dne cítí stresovaní. Mnozí vědci uvádějí, že si kariéra vědce vybrala daň na jejich duševním i fyzickém zdraví, osobním životě i sociálních vztazích.

TIP: Lékaři v USA patří mezi profese s nejvyšším počtem sebevražd

Kombinace různého toxického chování, s nímž se vědci v zaměstnání setkávají, jako je diskriminace, cílené vykořisťování nebo neustálý tlak, dovedla více než třetinu britských vědců k tomu, aby vyhledali profesionální pomoc. Nejčastěji je to kvůli depresím nebo úzkostem. Další pětina vědců o takové pomoci kvůli svému duševnímu stavu vážně uvažuje. Výzkumu se zúčastnilo celkem 4 267 vědců, z nichž bylo 60 procent žen.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907