Vědci digitálně rekonstruovali obličej „vampýra“ z amerického Griswoldu

Výzkum DNA odhalil podobu a možnou identitu „vampýra“ z Griswoldu

05.11.2022 - Stanislav MihulkaV roce 1990 byly v americkém Griswoldu objeveny pozůstatky muže středního věku. Ležel v rakvi z 19. století, na jejímž víku byly umístěny mosazné cvočky s nápisem „JB55“. Jméno muže ale není spolehlivě známo. Podle všeho byl pohřben v neoznačeném hrobě.

Odborníci před časem dospěli k závěru, že muž „JB55“ byl podezřelý z vampyrismu. Zdá se, že jeho  tělo bylo vykopáno a pak opět pohřbeno, s rukama zkříženýma na hrudi. Tento postup přitom odpovídá obvyklému rituálu u osob považovaných za upíry. Specialisté společnosti Paragon Labs a laboratoří Armed Forces DNA Identification Laboratory nedávno společně rekonstruovali tvář tohoto záhadného muže. Základem pro rekonstrukci byla lebka muže a jeho DNA.

Rekonstrukce podle lebky a DNA

Výsledky svého výzkumu badatelé představili na konferenci  International Symposium on Human Identification (ISHI), která se konala ve Washingtonu na přelomu října a listopadu tohoto roku. Analýzy DNA ukázaly, že muž „JB55“ měl s vysokou pravděpodobností světlou až velmi světlou pleť, prakticky jistě hnědé či oříškové oči a tmavé vlasy.

Rekonstrukce tváře údajného „vampýra“ z amerického Griswoldu. (foto: Parabon NanoLabsCC BY 4.0)

Vědcům se díky DNA podařilo odhalit i pravděpodobnou totožnost vampýra. Porovnání s genealogickými databázemi ukázalo, že genom muže „JB55“ je blízce příbuzný dvěma lidem s příjmením „Barber“. To je v souladu s iniciálami JB ze štítku na rakvi, a také s úmrtním oznámením jistého Johna Barbera, který byl v té době pohřben v Griswoldu.

TIP: Vědci použili genetická data k rekonstrukci podoby dívky z doby bronzové

Badatelé rovněž narazili na stopy lézí na žebrech tohoto muže, což naznačuje úmrtí kvůli těžké plicní infekci, zřejmě tuberkulóze. Právě toto onemocnění by mohlo být klíčem k rozluštění celé záhady. Tuberkulóza bývala v minulosti často spojována s vampyrismem. V ústech těžce nemocných se objevuje krev, což bývalo považováno za důkaz vampyrismu.


Další články v sekci