Vědci objevili na Marsu stopy dávného oceánu

Analýzy topografických map Marsu odhalily dávné pobřeží a sedimenty rozhlehlého oceánu na jeho severní polokouli

04.11.2022 - Stanislav Mihulka



Planetární vědci se již dlouho bouřlivě dohadují, zda se před miliardami let na nížinách severní polokoule Marsu rozkládal ohromný oceán. Nové důkazy do této debaty přinášejí studie publikované v časopisech Journal of Geophysical Research: Planets a Nature Geoscience, které se zabývají topografií a stratigrafií povrchu rudé planety.

Vedoucí výzkumu Benjamin Cardenas z Pensylvánské státní univerzity a jeho spolupracovníci analyzovali topografické mapy Marsu a nabízejí zatím nejpřesvědčivější doklady existence dávného oceánu na severní polokouli rudé planety, v oblasti Aeolis Dorsa, která se rozkládá nedaleko kráteru Gale. Vědci identifikovali pobřeží tohoto oceánu, jehož stáří odhadují na zhruba 3,5 miliardy let.

Stopy dávného oceánu

Badatelé zároveň narazili na vrstvy starobylých sedimentů, jejichž mocnost by měla být nejméně 900 metrů, které pokrývají stovky tisíc čtverečních kilometrů severní polokoule. Benjamin Cardenas k tomu dodává: „Velkou novinkou ve výzkumu Marsu je, že jsme začali přemýšlet o stratigrafii rudé planety a o jejím sedimentárním záznamu.“

Člověka okamžitě napadne, že existence velkého oceánu na Marsu je velmi slibná pro možnou přítomnost života,“ přiznává Cardenas. „Také nám to hodně říká o klimatu Marsu a jeho vývoji během historie planety. Teď se zdá velmi pravděpodobné, že rudá planeta před miliardami let byla natolik teplá a měla natolik hustou atmosféru, aby si mohla udržet velké množství vody na svém povrchu.

TIP: Důkazy z kráteru Gale potvrzují megazáplavy na dávném Marsu

Vědci při výzkumu využili software vyvinutý americkou vědeckovýzkumnou vládní agenturou US Geological Survey. S jeho pomocí zpracovali množství dat, získaných od americké vesmírné agentury NASA, včetně údajů z laserového výškoměru Mars Orbiter Laser Altimeter (MOLA), který zhruba před 20 lety pracoval na palubě sondy Mars Global Surveyor na oběžné dráze Marsu.


Další články v sekci