Vědci popsali nový druh surýna z řádu mloků. O jeho existenci se spekulovalo již desítky let
Surýni jsou velcí obojživelníci z řádu mloků, kteří svým hadovitým tělem připomínají úhoře se žábrami. Navzdory své velikosti bývají velmi nenápadní a žijí skrytě v bažinách. Odborníci už asi padesát let vědí, že jeden takový surýn žije na jihu Spojených států, u pobřeží Mexického zálivu, na území států Florida a Alabama. Doposud ale unikal vědě a neměl ani své odborné jméno.
Až teď dostal více než půlmetrový obojživelník jméno Siren reticulata. Česky by se mu mohlo říkat třeba surýn leopardí, kvůli nápadnému barevnému vzoru, kterým připomíná právě leoparda, oficiální české pojmenování ale zatím nemá.
TIP: Klingon z Thajska: Nedávno objevný čolek by mohl hrát ve Star Treku
Takto velký nový druh živočicha je v dnešní době vzácností. Nově pojmenovaný surýn se stal jedním z největších živočichů, kteří byli popsáni ve Spojených státech za poslední století. O jeho způsobu života toho vědci vědí zatím jen velmi málo, nicméně už jen samotný fakt, že byl objeven a popsán povede k většímu zájmu a jeho ekosystém. Zatím se ani neví, jak moc silná populace nově objeveného tvora je.
National Geographic, PLoS ONE
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)