Vědci prozkoumali, jaké faktory ovlivňují míru našeho potěšení z objetí

29.11.2021 - Stanislav Mihulka

Britští vědci pečlivě prozkoumali objímání a zjišťovali, v jakém případě nám přináší největší potěšení

<p>Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem</p>

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem


Reklama

Objetí může být vřelým pozdravem, vyjádřením intimity nebo třeba aktem útěchy. Britští psychologové z University of London se rozhodli fascinující fenomén objetí prozkoumat blíž. Zjišťovali, jaké faktory ovlivňují míru potěšení, které objetí s jinou osobou poskytuje.

Badatelé uspořádali dva experimenty. V prvním z nich testovali objímání za velmi specifických podmínek. Jako účastníky experimentu vybrali pouze ženy, které měly zakrytý zrak, aby neviděly, s kým se objímají. Šlo o 48 žen, které se různým způsobem objímaly s jednou badatelkou.

Experimenty s objímáním

Dobrovolnice pak měly zhodnotit, jaké potěšení jim objetí přineslo. V druhém experimentu výzkumníci procházeli kampusem University of London a žádali náhodné dvojice lidí, s nimiž se setkali, stejného i opačného pohlaví, aby se navzájem obejmuli. Poté je rovněž požádali, aby zhodnotili svůj pocit a míru potěšení z objetí.

TIP: Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

V obou případech vyšlo najevo, že většina faktorů nemá příliš velký vliv na potěšení z objetí. Určitou výjimku představoval způsob objetí, který u žen nehrál roli, nicméně dvojice mužů preferovaly objetí křížem. Rozhodující vliv ale měla jediná věc – délka trvání objetí. V obou experimentech lidé jako „účinnější“ hodnotili objetí, která trvala déle. Vše nasvědčuje tomu, že kvalitní objetí by mělo trvat nejméně 5 až 10 sekund.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907