Vědci prozkoumali, jaké faktory ovlivňují míru našeho potěšení z objetí

29.11.2021 - Stanislav Mihulka

Britští vědci pečlivě prozkoumali objímání a zjišťovali, v jakém případě nám přináší největší potěšení

<p>Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem</p>

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem


Reklama

Objetí může být vřelým pozdravem, vyjádřením intimity nebo třeba aktem útěchy. Britští psychologové z University of London se rozhodli fascinující fenomén objetí prozkoumat blíž. Zjišťovali, jaké faktory ovlivňují míru potěšení, které objetí s jinou osobou poskytuje.

Badatelé uspořádali dva experimenty. V prvním z nich testovali objímání za velmi specifických podmínek. Jako účastníky experimentu vybrali pouze ženy, které měly zakrytý zrak, aby neviděly, s kým se objímají. Šlo o 48 žen, které se různým způsobem objímaly s jednou badatelkou.

Experimenty s objímáním

Dobrovolnice pak měly zhodnotit, jaké potěšení jim objetí přineslo. V druhém experimentu výzkumníci procházeli kampusem University of London a žádali náhodné dvojice lidí, s nimiž se setkali, stejného i opačného pohlaví, aby se navzájem obejmuli. Poté je rovněž požádali, aby zhodnotili svůj pocit a míru potěšení z objetí.

TIP: Vyhněte se trapasu: Mapa polibků poradí, jak správně líbat

V obou případech vyšlo najevo, že většina faktorů nemá příliš velký vliv na potěšení z objetí. Určitou výjimku představoval způsob objetí, který u žen nehrál roli, nicméně dvojice mužů preferovaly objetí křížem. Rozhodující vliv ale měla jediná věc – délka trvání objetí. V obou experimentech lidé jako „účinnější“ hodnotili objetí, která trvala déle. Vše nasvědčuje tomu, že kvalitní objetí by mělo trvat nejméně 5 až 10 sekund.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907