Vědci rekonstruovali podobu slavného neandertálského „Starce“ z francouzské jeskyně

Forenzní odborníci rekonstruovali vzhled neandertálce z francouzské jeskyně La Chapelle-aux-Saints, který žil před 50 tisíci lety

12.11.2023 - Stanislav Mihulka



V roce 1908 objevila skupina katolických kněží něco, co vypadalo jako kosterní ostatky muže pohřbeného v jeskyni v La Chapelle-aux-Saints, nacházející se u stejnojmenné obce ve francouzském departementu Corrèze. Téměř kompletní kostře chybělo několik zubů, což jí vyneslo přezdívku „Stařec“.

Následné zkoumání odhalilo, že se „Stařec“ netěšil úplně dobrému zdraví a na sklonku svého života nepochybně vypadal velmi sešle. Kromě chybějícího chrupu tento zhruba čtyřicetiletý muž trpěl i pokročilou artritidou. Zemřel přibližně před 56 až 47 tisíci lety a podle části vědecké obce představuje jeden z nejznámějších příkladů cíleného pohřbívání mezi neandertálci.

Nová rekonstrukce slavného neandertálce

Forenzní specialisté a umělci, které vedl známý brazilský odborník na rekonstrukce obličejů Cícero Moraes z výzkumné skupiny Arc-Team, nyní vytvořili digitální rekonstrukci obličeje „Starce“. Nejde o první pokus představení pravděpodobné podoby slavného neadertálce – o jednu z prvních se již v roce 1909 pokusil například český malíř František Kupka a o rok později francouzský paleontolog a antropolog Marcellin Boule. Na rozdíl od svých předchůdců mohl Moraes pro svou rekonstrukci využít snímky lebky pořízené výpočetní tomografií a další moderní technologie.

zdroj: Arc-Team, Cícero Moraes, CC BY-SA 4.0

Vědci vytvořili dvě podoby „Starce“ – realističtější verze znázorňuje holohlavého a věkem sešlého muže, spekulativnější varianta nabízí více detailů – především předpokládaný odstín kůže a vlasy. Zda tyto atributy mají vědecký základ, nebo jde o autorskou licenci, ale není ze zveřejněné zprávy úplně zřejmé.

Rekonstrukce Starce Moraesova týmu dobře zapadá do trendu, jakým se mění náš pohled na neandertálce. „Nelze si nevšimnout, že se vzhled neandertálců v našich představách postupně změkčuje a přibližuje se našemu druhu,přiznává pro portál Live Science Moraesův kolega, antropolog Francesco Galassi z polské Univerzity v Lodži.

TIP: Pohlédnout do minulosti: Jak vznikají a jak přesné jsou rekonstrukce obličejů?

Je to důsledek pokroku ve výzkumu neandertálců, z něhož je patrné, že nám byli v řadě ohledů bližší, než jsme si původně mysleli.“ Nový pohled na neandertálce ukazuje, že tito naši vzdálení příbuzní pohřbívali své mrtvé, vyráběli nástroje, používali oheň k přípravě jídla a možná provozovali i nejrůznější rituály.


Další články v sekci