Vědci stopují dávnou srážku neutronových hvězd, která zásobila Zemi zlatem

30.03.2020 - Stanislav Mihulka

Cenné kovy a další těžké prvky vyrobila srážka neutronových hvězd, k níž došlo 100 milionů let před vznikem Sluneční soustavy


Reklama

Předtím, než se z dávného zhrouceného molekulárního mračna zrodilo Slunce s planetami, došlo se vší pravděpodobností v relativně blízkém vesmíru ke srážce neutronových hvězd. Určitě to byla nesmírně energetická událost, která vyslala napříč vesmírem silné gravitační vlny. A taky se v ní zrodilo množství „těžkých“ chemických prvků, včetně vzácných kovů a radioaktivních prvků. Důvěrně je známe, neboť část z nich je i u nás na Zemi.

Při srážce neutronových hvězd dochází k intenzivní tvorbě velmi těžkých chemických prvků. Po svém vzniku se stanou součástí kosmického prachu a následně i vznikajících hvězd a planet. Szabolcs Mark z americké Columbia University a jeho kolegové se rozhodli, že vystopují srážku neutronových hvězd, která vyprodukovala tyto cenné látky pro Sluneční soustavu.

Důkazy v meteoritech

Badatelé analyzovali izotopy chemických prvků, které jsou obsažené v meteoritech z úsvitu Sluneční soustavy. V těchto meteoritech jsou uložené velmi cenné informace o situaci před miliardami let. Měl by v nich být i materiál, který pochází z oné pradávné srážky. Tyto údaje pak následně porovnávali s odhady množství vzniklých atomů prvků ve srážkách neutronových hvězd. Zároveň také zohlednili odhady četnosti těchto srážek v Mléčné dráze.

TIP: Většina nejtěžších prvků ve vesmíru vznikla v discích kolem zhroucených hvězd

Z jejich výpočtů vyplynulo, že srážce neutronových hvězd, během níž vzniklo podstatné množství zlata, uranu a dalších zajímavých prvků pro Zemi, došlo asi 100 milionů let, čili jen vlastně krátce, před vznikem Sluneční soustavy. Odehrálo se to zřejmě ve vzdálenosti 1 000 světelných let od místa, kde později vzniklo Slunce s planetami. Kdyby k tomu došlo dnes, taková událost by rozsvítila celou noční oblohu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje.

Vesmír
Zajímavosti

Omamná hlubina | Čína

Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)

Revue

V březnu 1941 totiž 500 commandos kontradmirála Louise Hamiltona přepadlo Němci okupované Lofotské ostrovy. Podařilo se jim získat i část dokumentace k šifrovacímu stroji Enigma.

Válka

V ledem pokrytém Weddellově moři v Antarktidě byla objevena chovná kolonie 60 milionů ryb – unikátní a dříve neznámý ekosystém pokrývá oblast o velikosti Malty.

Věda

Skupina západoasijských cizinců přinášejících dary faraonovi. Jedná se o Kanaánce, nebo o Hyksósy. Muž vedoucí kozorožce núbijského (uprostřed) je patrně hyksós Abiša.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907