Vědci zachytili podivný rádiový signál, přicházející od Proximy Centauri

22.12.2020 - Martin Reichman

Vědci hledající mimozemské civilizace zkoumají podezřelý signál, který přišel od Proximy Centauri

<p>Observatoř Parkes je radioteleskopická observatoř, která se nachází 20 km jižně od města Parkes v Novém Jižním Walesu v Austrálii.</p>

Observatoř Parkes je radioteleskopická observatoř, která se nachází 20 km jižně od města Parkes v Novém Jižním Walesu v Austrálii.


Reklama

Astronomové z projektu Breakthrough Listen, který ve vesmíru pátrá po mimozemském životě, studují zatím nejzajímavější signál, jaký se jim podařilo zachytit. Signál zřejmě pochází ze směru Proximy Centauri. Podle vědců jde v tomto směru o nejzajímavější objev od 70. let, kdy byl zachycen slavný Wow! Signál.

Zkoumaný signál zachytil australský Parkesův teleskop už na jaře roku 2020. Od té doby ho vědci analyzují. Doposud se jim nepodařilo odhalit běžný zdroj, jímž by mohlo být například rušení na Zemi nebo v jejím bezprostředním okolí. Pozoruhodné je především zdrojové místo signálu – vypadá to, že pochází ze směru Proximy Centauri.

Proxima Centauri je po Slunci druhou nejbližší hvězdou. U tohoto červeného trpaslíka, vzdáleného 4,2 světelných let od Země, se nachází hned několik planet, přičemž nejméně jedna z nich – Proxima b se nachází v obyvatelné zóně. Zachycený signál měl podle vědců frekvenci 980 MHz a posun, který odpovídá pohybu planety u této hvězdy. Vědci z projektu nyní pracují na studii, ve které hodlají signál detailně popsat a vyložit nejrůznější možnosti jeho interpretace.

TIP: Americký profesor přišel s vysvětlením legendárního Wow! signálu z vesmíru

Podle Lewise Dartnella, astrobiologa z Westminsterské univerzity, jde o ohromující objev. Nicméně šance, že objevíme mimozemskou civilizaci tak blízko, je podle něj vysoce nepravděpodobná. V podobném duchu se vyjádřil i Pete Worden, výkonný ředitel mateřské společnosti Breakthrough Initiatives, podle nějž je pravděpodobnost, že se ve skutečnosti jedná o pozemský signál 99,9 %. Je tak velmi pravděpodobné, že jde o signál produkovaný některou z pozemských kosmických lodí či vesmírných sond. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907