Vědci zřejmě rozluštili tajemství zachovalých zbraní Terakotové armády

08.04.2019 - Stanislav Mihulka

Přestože jsou vojáci slavné Terakotové armády i jejich bronzové zbraně nejméně dva tisíce let staré, jsou v nečekaně dobrém stavu. Britští vědci nyní tvrdí, že se jim podařilo rozluštit tajemství jejich ohromující dlouhověkosti...

<p>Klíčem k dobrému stavu bronzových zbraní a vojáků Terakotové armády je nejspíš místní půda.</p>

Klíčem k dobrému stavu bronzových zbraní a vojáků Terakotové armády je nejspíš místní půda.


Reklama

První císař dynastie Čchin, který vládl ve 3. století před naším letopočtem, po sobě zanechal unikátní hrobku a mauzoleum, které patří mezi největší a nejbohatší mauzolea na světě. Nachází se ve střední Číně, v provincii Šen-si, jeho rozloha je asi 46 kilometrů čtverečních a světovou proslulost si získalo díky pohřbené armádě terakotových bojovníků z původně nabarvené pálené hlíny.

Tajemství dlouhověkosti

Od svého objevu v sedmdesátých letech Terakotová armáda udivuje celý svět. Mimo jiné i tím, že jak hlinění bojovníci, tak i jejich bronzové zbraně, jsou velice slušně zachovalé. Některé teorie spekulují o tom, že výrobci zbraní dynastice Čchin vymysleli postup, kterým je možné zajistit odolnost bronzu proti rzi. Tento postup byl přitom vynalezen až počátkem 20. století.

TIP: Potvrzení legendy: Velká potopa z čínských mýtů se doopravdy odehrála

Tajemství dlouhověkosti odborníci odhalili teprve nedávno, když zjistili, že zbraně i vojáci terakotové armády jsou nejspíš zachovalé díky složení místní půdy. Ta je mírně zásaditá a působí tak jako přirozený konzervant.

Badatelé uspořádali experiment, v němž v klimatickém boxu s půdou, který simuloval počasí, pohřbili repliky bronzových zbraní. Použili přitom jak půdu z okolí mauzolea v Číně, tak i pro srovnání britskou půdu. Po několika měsících se ukázalo, že bronzové zbraně v čínské půdě vydržely téměř netknuté, zatímco v britské půdě děsivě zrezly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907