Reklama


Vědci zřejmě rozluštili tajemství zachovalých zbraní Terakotové armády

08.04.2019 - Stanislav Mihulka

Přestože jsou vojáci slavné Terakotové armády i jejich bronzové zbraně nejméně dva tisíce let staré, jsou v nečekaně dobrém stavu. Britští vědci nyní tvrdí, že se jim podařilo rozluštit tajemství jejich ohromující dlouhověkosti...

<p>Klíčem k dobrému stavu bronzových zbraní a vojáků Terakotové armády je nejspíš místní půda.</p>

Klíčem k dobrému stavu bronzových zbraní a vojáků Terakotové armády je nejspíš místní půda.


Reklama

První císař dynastie Čchin, který vládl ve 3. století před naším letopočtem, po sobě zanechal unikátní hrobku a mauzoleum, které patří mezi největší a nejbohatší mauzolea na světě. Nachází se ve střední Číně, v provincii Šen-si, jeho rozloha je asi 46 kilometrů čtverečních a světovou proslulost si získalo díky pohřbené armádě terakotových bojovníků z původně nabarvené pálené hlíny.

Tajemství dlouhověkosti

Od svého objevu v sedmdesátých letech Terakotová armáda udivuje celý svět. Mimo jiné i tím, že jak hlinění bojovníci, tak i jejich bronzové zbraně, jsou velice slušně zachovalé. Některé teorie spekulují o tom, že výrobci zbraní dynastice Čchin vymysleli postup, kterým je možné zajistit odolnost bronzu proti rzi. Tento postup byl přitom vynalezen až počátkem 20. století.

TIP: Potvrzení legendy: Velká potopa z čínských mýtů se doopravdy odehrála

Tajemství dlouhověkosti odborníci odhalili teprve nedávno, když zjistili, že zbraně i vojáci terakotové armády jsou nejspíš zachovalé díky složení místní půdy. Ta je mírně zásaditá a působí tak jako přirozený konzervant.

Badatelé uspořádali experiment, v němž v klimatickém boxu s půdou, který simuloval počasí, pohřbili repliky bronzových zbraní. Použili přitom jak půdu z okolí mauzolea v Číně, tak i pro srovnání britskou půdu. Po několika měsících se ukázalo, že bronzové zbraně v čínské půdě vydržely téměř netknuté, zatímco v britské půdě děsivě zrezly.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907