Nově vypuštěný prototyp komunikačního satelitu BlueWalker 3 je jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. V budoucnu by jich na oběžné dráze mohla působit až stovka
Krásy noční oblohy jsou v dnešní době stále více ohrožené světelným znečištěním, a také provozem a odpadem na oběžné dráze. Donedávna bylo pozorování satelitů na obloze poměrně vzácným a zajímavým zážitkem. S příchodem početných konstelací satelitů se to ale mění. Z průletu satelitů se stává rušivý element, který ohrožuje především astronomická pozorování.
Astronomové mají již několik let problém s konstelací Starlink, kterou postupně buduje společnost SpaceX. Jde o momentálně největší konstelaci satelitů – jejich počet již nyní převyšuje tři tisíce kusů a v dohledné budoucnosti by měl dál významně narůstat. Blue Origin plánuje vypustit více než 3 200 satelitů Project Kuiper, AST SpaceMobile zase okolo 100 satelitů BlueBird.
Americká společnost AST SpaceMobile nedávno vypustila prototyp satelitu BlueBird, nazvaný BlueWalker 3, který způsobil značnou nevoli mezi astronomy. Satelit, který má sloužit k testování patentované technologie pro připojení k mobilním telefonům ve vesmírném prostředí, nejprve nebyl příliš viditelný. To se ale změnilo po rozložení jeho 64 metrů čtverečních velkého telekomunikačního systému.
Problém je v tom, že povrch satelitu BlueWalker 3 velmi dobře odráží sluneční záření. Kvůli tomu se z něj stal jeden z nejjasnějších objektů na noční obloze. Budoucí satelity BlueBird navíc ve své finální podobě mají být ještě větší a jasnější než prototyp BlueWalker 3.
TIP: Astronomové varují: Satelity Starlink poškozují tisíce snímků z vesmíru
Podle mnohých jde o velmi nešťastný trend a nemusí být daleko doba, kdy se nebude možné podívat na noční oblohu, aniž by výhled nerušily zářící satelity. Pro astronomy jsou tyto satelity hrozbou nejen pokud jde o pozorování ve viditelné oblasti záření, ale také v radioastronomii, které dělá problémy rádiový provoz satelitů.
Leaf Space, CC0
KPNO/NOIRLab/IAU/SKAO/NSF/AURA/R. Sparks, CC0
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)