Vesmírný dalekohled Jamese Webba se chystá ke startu: Na co se zaměří?

17.11.2017 - Stanislav Mihulka

S vesmírným dalekohledem Jamese Webba by chtěl spolupracovat každý. V NASA už připravili seznam prvních cílů

JWST - Mise vesmírného dalekohledu Jamese Webba se blíží
JWST - Mise vesmírného dalekohledu Jamese Webba se blíží

Reklama

Jsou to dobré zprávy pro všechny fanoušky vesmíru a vesmírných technologií. Zvolna se blíží mise nového a velice očekávaného vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) a v NASA už vybrali první cíle ve vesmíru pro pozorování tímto podivuhodným vesmírným zařízením.

Start vesmírného teleskopu Jamese Webba je v současné době naplánovaný na jaro 2019. Jde o mírný odklad původního startu, který byl naplánován na říjen 2018. V NASA během minulých měsíců zjišťovali názory odborníků, čím by měl dalekohled ve svém pozorování začít.

První cíle pro Jamese Webba

Dalekohled bude pozorovat vesmír v oblasti infračerveného záření. Podle odhadů to zvládne asi 100× lépe, než to umí Hubbleův vesmírný dalekohled. James Webb by nám měl nabídnout kompletně nový pohled do vesmíru, takže není divu, že se o první cíle na pozorování strhla pěkná mela.

TIP: Hubbleův vesmírný dalekohled bude vybírat budoucí cíle svému nástupci

Teď už je ale rozhodnuto. Pokud se nestane něco neočekávaného, JWST začne svou práci pozorováním procesů vzniku hvězd, průzkumem Jupitera a jeho měsíců, a rovněž pozorováním extrémně horkých oblastí kolem supermasivních černých děr, které jsou motorem kvasarů. Mezi nejvíce vzrušující a očekávaná pozorování rozhodně náležejí pozorování atmosfér kolem známých exoplanet.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Rob Gutro, Goddard Space Flight CenterDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907