Vesmírný dalekohled Jamese Webba se chystá ke startu: Na co se zaměří?

17.11.2017 - Stanislav Mihulka

S vesmírným dalekohledem Jamese Webba by chtěl spolupracovat každý. V NASA už připravili seznam prvních cílů

JWST - Mise vesmírného dalekohledu Jamese Webba se blíží
JWST - Mise vesmírného dalekohledu Jamese Webba se blíží

Reklama

Jsou to dobré zprávy pro všechny fanoušky vesmíru a vesmírných technologií. Zvolna se blíží mise nového a velice očekávaného vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) a v NASA už vybrali první cíle ve vesmíru pro pozorování tímto podivuhodným vesmírným zařízením.

Start vesmírného teleskopu Jamese Webba je v současné době naplánovaný na jaro 2019. Jde o mírný odklad původního startu, který byl naplánován na říjen 2018. V NASA během minulých měsíců zjišťovali názory odborníků, čím by měl dalekohled ve svém pozorování začít.

První cíle pro Jamese Webba

Dalekohled bude pozorovat vesmír v oblasti infračerveného záření. Podle odhadů to zvládne asi 100× lépe, než to umí Hubbleův vesmírný dalekohled. James Webb by nám měl nabídnout kompletně nový pohled do vesmíru, takže není divu, že se o první cíle na pozorování strhla pěkná mela.

TIP: Hubbleův vesmírný dalekohled bude vybírat budoucí cíle svému nástupci

Teď už je ale rozhodnuto. Pokud se nestane něco neočekávaného, JWST začne svou práci pozorováním procesů vzniku hvězd, průzkumem Jupitera a jeho měsíců, a rovněž pozorováním extrémně horkých oblastí kolem supermasivních černých děr, které jsou motorem kvasarů. Mezi nejvíce vzrušující a očekávaná pozorování rozhodně náležejí pozorování atmosfér kolem známých exoplanet.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Rob Gutro, Goddard Space Flight Center



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907