Virus slintavky nabízí tajnou zbraň pro léčbu rakoviny slinivky

13.02.2020 - Stanislav Mihulka

Do boje proti hrozivému nádoru slinivky bychom mohli nasadit viry slintavky a kulhavky. První experimenty vypadají velmi slibně


Reklama

Slintavka a kulhavka patří k nejnakažlivějším infekcím. Když dostane příležitost, šíří se jako požár. Pro lidi není příliš nebezpečná, ale chovatelům dobytka může způsobit obrovské ztráty. Na celém světě bylo dosud laboratorně potvrzeno a popsáno pouze asi 30 – 40 případů slintavky u člověka. Rakovina slinivky je zase jedním z nejnebezpečnějších nádorů. Pět let od diagnózy přežije jen 5 procent pacientů.

Britští vědci nedávno zjistili, že mohou tyto nebezpečné choroby postavit proti sobě. Přišli na to, že jeden z peptidů viru slintavky a kulhavky, což je malý a poměrně jednoduchý RNA virus, velmi přesně cílí na protein zvaný alpha-v-beta-6. Tento protein se přitom v hojném počtu vyskytuje na povrchu buněk většiny nádorů slinivky. Virus slintavky a kulhavky zmíněný peptid využívá jako důmyslný naváděcí systém a váže se s jeho pomocí k proteinu alpha-v-beta-6 na povrchu buněk jazyka krávy či jiného sudokopytníka, když se chystá infikovat nového hostitele.

TIP: Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater

Dřívější výzkumy ukazují, že asi 84 procent pacientů s rakovinou slinivky má buňky tohoto nádoru pokryty velkým počtem molekul proteinu alpha-v-beta-6. Peptid viru slinivky a kulhavky by se teď mohl stát účinným naváděcím systémem pro léčiva používaná proti nádoru slinivky. První experimenty na lidských buněčných kulturách a na pokusných myších potvrzují, že by taková léčba mohla fungovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907