Víte co jíte? Podle testů DNA ryby na talíři většinou neodpovídají svému názvu

26.04.2019 - Stanislav Mihulka



Pokud si v restauraci nebo v obchodě objednáte tuňáka, obvykle nečekáte, že vám naservírují úplně jinou rybu. Zkušenosti z Kanady ale ukazují, že rybí podvody jsou častější, než by zákazníkům bylo milé…

Bioložka Jennifer McDonald z kanadské Fanshawe College a její studenti s překvapením zjistili, že je naopak spíše výjimkou, když skutečná identita zakoupené ryby odpovídá názvu, pod kterým byla nabízena.

Rybí tajemství šéfkuchaře

McDonaldová se studenty nakoupili ryby v obchodech a v restauracích. Získali tak celkem 13 vzorků a z 9 se jim podařilo úspěšně vytáhnout a přečíst DNA. Z těchto 9 pouze dvě ryby skutečně odpovídaly svému jménu. Ve zbylých případech byly zakoupeny k jídlu jiné ryby, než za jaké je zákazník považoval. Jde sice jen o malý výzkum v rámci výuky, jeho závěry jsou ale i tak alarmující.

TIP: Jak vystopovat vražedné kartely pašeráků slonoviny? Do hry vstupují testy DNA

Testy DNA z ryb prozradily, že tilapie nebyla tilapie, nýbrž v jednom případě okouník a ve druhém případě jistý druh tuňáka. Losos byl ve skutečnosti pstruh duhový, a údajný pstruh duhový byl zase losos kisuč. Treska velkohlavá byla vlastně treska obecná.

Nejzajímavější byly vzorky deklarované jako tuňák křídlatý. V jednom případě šlo o tuňáka žlutoploutvého, což je ve skutečnosti kvalitnější ryba a prodejce sám sebe okradl. Ve druhém případě to ale byla pamakrela temná, jejíž maso obsahuje pro člověka nestravitelné látky a může vyvolat prudké křeče a průjmy.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    E4024 / Wikimedia Commons


Další články v sekci