Víte co jíte? Podle testů DNA ryby na talíři většinou neodpovídají svému názvu

26.04.2019 - Stanislav Mihulka


Reklama

Pokud si v restauraci nebo v obchodě objednáte tuňáka, obvykle nečekáte, že vám naservírují úplně jinou rybu. Zkušenosti z Kanady ale ukazují, že rybí podvody jsou častější, než by zákazníkům bylo milé…

Bioložka Jennifer McDonald z kanadské Fanshawe College a její studenti s překvapením zjistili, že je naopak spíše výjimkou, když skutečná identita zakoupené ryby odpovídá názvu, pod kterým byla nabízena.

Rybí tajemství šéfkuchaře

McDonaldová se studenty nakoupili ryby v obchodech a v restauracích. Získali tak celkem 13 vzorků a z 9 se jim podařilo úspěšně vytáhnout a přečíst DNA. Z těchto 9 pouze dvě ryby skutečně odpovídaly svému jménu. Ve zbylých případech byly zakoupeny k jídlu jiné ryby, než za jaké je zákazník považoval. Jde sice jen o malý výzkum v rámci výuky, jeho závěry jsou ale i tak alarmující.

TIP: Jak vystopovat vražedné kartely pašeráků slonoviny? Do hry vstupují testy DNA

Testy DNA z ryb prozradily, že tilapie nebyla tilapie, nýbrž v jednom případě okouník a ve druhém případě jistý druh tuňáka. Losos byl ve skutečnosti pstruh duhový, a údajný pstruh duhový byl zase losos kisuč. Treska velkohlavá byla vlastně treska obecná.

Nejzajímavější byly vzorky deklarované jako tuňák křídlatý. V jednom případě šlo o tuňáka žlutoploutvého, což je ve skutečnosti kvalitnější ryba a prodejce sám sebe okradl. Ve druhém případě to ale byla pamakrela temná, jejíž maso obsahuje pro člověka nestravitelné látky a může vyvolat prudké křeče a průjmy.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: E4024 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907