Voda v srdci pouště: Soustava sladkovodních jezer ve vyprahlé Sahaře

01.05.2020 - Nikol Patíková

Soustava slaných a sladkovodních jezer je nejspíš tím posledním, co bychom čekali uprostřed Sahary. Přesto se v srdci Čadu rozkládá osmnáct vzájemně propojených vodních rezervoárů a nabízejí pohled na výjimečnou a rozmanitou krajinu

<p>Přestože se jezera rozkládají uprostřed pouště, nabízejí výjimečnou scenérii hrající barvami.</p>

Přestože se jezera rozkládají uprostřed pouště, nabízejí výjimečnou scenérii hrající barvami.


Reklama

Slaná, hyperslaná a sladkovodní čadská jezera zásobuje podzemní voda a utvářejí dvě skupiny, vzdálené od sebe 40 km. První z nich, Ounianga Kebir, zahrnuje čtyři rezervoáry, přičemž největší Yoan zaujímá 3,58 km² a je 27 metrů hluboký. V jeho extrémně slaných vodách přežívají pouze některé řasy a mikroorganismy.

Rákosí a ryby

Čtrnáct „členů“ druhé skupiny Ounianga Serir pak navzájem oddělují písečné duny. Odpařování brání rákosí plovoucí na hladině, jež pokrývá téměř polovinu jezerní plochy. Z uvedené „čtrnáctky“ je největší Teli s rozlohou 4,36 km² a hloubkou necelých 10 metrů. Sladkovodní jezera přitom mohou na rozdíl od těch slaných oplývat bohatou faunou, zejména různými druhy ryb.

Rozsáhlé vodní plochy představují pozůstatek oblasti, kterou ještě před deseti tisíci lety pokrývala životodárná tekutina, načež před pěti tisíciletími začala vysychat. Nejchladnějším měsícem v lokalitě je dnes leden s průměrnou teplotou 30 °C, zatímco v létě rtuť stoupá až k 47 °C. Pouštní klima se vyznačuje ročními srážkami nižšími než 2 mm. A přestože se soustava nachází na jednom z nejsušších míst světa, její existenci zajišťuje jedinečný hydrologický systém podzemních vod, jež do jezer neustále proudí.

Všechny barvy duhy

Za unikátní krásu okolí jezer vděčíme dramatickým písečným dunám i vyprahlým pískovcům, stejně jako tvaru a poloze samotných vodních ploch. Místní krajina navíc hýří barvami, od žlutooranžové až po modrozelenou. V mokřadech pak rostou palmy a domorodci tam obhospodařují malá políčka.

TIP: Rybolov uprostřed Sahary? Ještě před 5 tisíci lety to nebylo nic zvláštního

I když kolem jezer žije poměrně hodně lidí, jejich krásu se daří uchovávat – zejména díky lokálním iniciativám, které se snaží, aby se z nádherné přírody mohly těšit i další generace. Navíc tamní vyhláška zaručuje používání tradičních postupů místo intenzivního zemědělství, jež by mohlo krajinu snadno zničit. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907