Výhody dobrého trávení: Žaludky kolibříků a supů jsou zázrakem evoluce

11.02.2022 - Jaroslav Petr

Intenzivní trávení je evoluční vymoženost, která dlouho stála stranou pozornosti badatelů. Teprve v několika posledních desetiletích se ukazuje, jak zásadně může ovlivnit život nejrůznějších tvorů. Názorné příklady najdeme i mezi ptactvem.


Reklama

Kolibříci patří mezi živočichy s největšími nároky na přísun energie. Vznášejí se na místě u květů, z nichž sají nektar, a přitom velmi rychle mávají křídly. I velcí kolibříci dokážou mávnout křídly pětadvacetkrát za sekundu, nejmenší druhy dosahují frekvence až sto mávnutí za sekundu. Tento energeticky nákladný životní styl kolibříci zvládají díky potravě bohaté na jednoduché cukry, které se v jejich těle velmi rychle mění na energii. 

I když je jejich strava jedna velká „kalorická bomba“, potřebují kolibříci k nasycení překvapivě málo času. Sbírání nektaru věnují jen pětinu dne, za což vděčí intenzivnímu trávení. Cukry jim ze střeva do krve přecházejí tempem, jaké nemá v živočišné říši obdoby.

TIP: Smrdutý pták hoacin chocholatý: Jediný „přežvýkavec“ mezi ptáky

Zcela jinou strategii si vyvinuli mrchožrouti, jako je například sup. Konzumují nárazově poměrně velká množství potravy, která však nebývá vždy kvalitní a nejednou je už v takovém stádiu rozkladu, že by každého jiného tvora zahubila. Sup ale těží z extrémně kyselého obsahu žaludku. Kyselina zahubí hnilobné bakterie, rozruší jejich toxiny a napomůže trávicím enzymům k rozkladu všeho, co se dá ještě využít. Supi jsou jako jedni z mála schopni strávit dokonce i kosti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907