Výhody dobrého trávení: Žaludky kolibříků a supů jsou zázrakem evoluce

11.02.2022 - Jaroslav Petr

Intenzivní trávení je evoluční vymoženost, která dlouho stála stranou pozornosti badatelů. Teprve v několika posledních desetiletích se ukazuje, jak zásadně může ovlivnit život nejrůznějších tvorů. Názorné příklady najdeme i mezi ptactvem.


Reklama

Kolibříci patří mezi živočichy s největšími nároky na přísun energie. Vznášejí se na místě u květů, z nichž sají nektar, a přitom velmi rychle mávají křídly. I velcí kolibříci dokážou mávnout křídly pětadvacetkrát za sekundu, nejmenší druhy dosahují frekvence až sto mávnutí za sekundu. Tento energeticky nákladný životní styl kolibříci zvládají díky potravě bohaté na jednoduché cukry, které se v jejich těle velmi rychle mění na energii. 

I když je jejich strava jedna velká „kalorická bomba“, potřebují kolibříci k nasycení překvapivě málo času. Sbírání nektaru věnují jen pětinu dne, za což vděčí intenzivnímu trávení. Cukry jim ze střeva do krve přecházejí tempem, jaké nemá v živočišné říši obdoby.

TIP: Smrdutý pták hoacin chocholatý: Jediný „přežvýkavec“ mezi ptáky

Zcela jinou strategii si vyvinuli mrchožrouti, jako je například sup. Konzumují nárazově poměrně velká množství potravy, která však nebývá vždy kvalitní a nejednou je už v takovém stádiu rozkladu, že by každého jiného tvora zahubila. Sup ale těží z extrémně kyselého obsahu žaludku. Kyselina zahubí hnilobné bakterie, rozruší jejich toxiny a napomůže trávicím enzymům k rozkladu všeho, co se dá ještě využít. Supi jsou jako jedni z mála schopni strávit dokonce i kosti.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907