Vylepšení robotičtí úhoři budou žít v oceánu a provádět tam náročné úkoly
Pozoruhodné podmořské roboty ve tvaru úhoře Eelume původně vymysleli na norské technice NTNU. Teď je vyvíjí přidružená soukromá společnost Eelume, která nedávno představila jeho nejnovější verzi EELY500. Tito robotičtí úhoři jsou velmi pracovití a v budoucnu by měli provádět inspekce a také opravy pod vodní hladinou. Teď je čeká trénink v norských fjordech.
Stejně jako živí úhoři, je i Eelume hadovitého tvaru. Jeho tělo se skládá z několika článků a ve vodě se pohybuje pomocí trysek. Pro práci v náročných podmínkách pod vodou je vybavený světly, kamerou, a také systémem vyměnitelných nástrojů a senzorů. Eelume může být dálkově ovládán pomocí dlouhého kabelu, který jej spojuje s lidským operátorem nad hladinou. Anebo se může odpojit a pracovat autonomně.
TIP: Obojživelný biomorfní robot Velox si poradí s vodou, pískem, sněhem i ledem
Oproti dřívějším verzím má EELY500 vylepšenou manévrovací schopnost, lepší kameru a osvětlení, větší kapacitu na ukládání dat, a především výkonnější baterii. Když Eelume cestuje vodou na větší vzdálenost, tak plave narovnaný, jako robotické torpédo. Když se ale dostane do komplikovanějšího prostředí anebo když se má pustit do práce, tak může měnit tvar těla podle potřeby, jak mu jenom jeho článkované tělo dovolí. Podle jeho tvůrců by v budoucnu měly flotily podobných robotů trvale sídlit v oceánu, v podmořských dobíjecích stanicích, například u ropných plošin. Tam budou k dispozici, kdykoliv bude zapotřebí jejich služeb.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)