Když na oběžnou dráhu, tak nejlépe v nafukovací vesmírné základně
Společnost Bigelow Aerospace se sídlem v Nevadě, která zaujala nafukovacími vesmírnými moduly, se pilně připravuje na vypuštění nafukovací vesmírné stanice. Nedávno založili nový podnik Bigelow Space Operations (BSO), který bude provozovat nafukovací moduly a základny na oběžné dráze Země i v hlubokém vesmíru.
Časem by pro Bigelow Space Operations mělo pracovat 400 až 500 zaměstnanců. BSO v tuto chvíli investuje miliony dolarů do průzkumu trhu a na zkoumání možností uplatnění pozoruhodných nafukovacích modulů.
Nafukovací vesmírné stanice se do vesmíru dostanou v podobě úsporně složených modulů. Když se takový modul nafoukne, tak v porovnání s tradičními hliníkovými moduly astronautům nabízí mnohem více obytného prostoru na jednotku hmotnosti při startu do vesmíru, a také lepší stínění kosmického záření.
TIP: Bigelow Aerospace hodlá postavit nafukovací stanici na orbitě Měsíce
Bigelow Aerospace momentálně testuje modul BEAM s objemem 16 krychlových metrů na Mezinárodní vesmírné stanici. Jejich nafukovací stanice budou tvořit ještě mnohem větší moduly, jako je modul B330 o objemu 330 krychlových metrů.
Space.com
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)