Vyšší hladina testosteronu pomáhá mužům najít a udržet si práci

10.06.2022 - Stanislav Mihulka

Pohlavní hormon ovlivňuje řadu tělesných i osobnostních rysů. Jak se projevuje v souvislosti s úspěchem na trhu práce?

<p>Podle vědců může testosteron podporovat schopnost mužů najít a udržet si práci.</p>

Podle vědců může testosteron podporovat schopnost mužů najít a udržet si práci.


Reklama

Testosteron, pohlavní hormon, který se projevuje především u mužského pohlaví a je spojený s rozvojem řady tělesných znaků typických pro muže, už byl dříve spojen s rozmanitými osobnostními, ale také sociálními a ekonomickými faktory, jako je například postavení v lidské společnosti.

Badatelé německého Institutu Max Plancka pro demografický výzkum nedávno zjišťovali, zda hladina testosteronu u mužů ovlivňuje i jejich úspěch na trhu práce. V rámci výzkumu prostudovali hladinu tohoto pohlavního hormonu v krevním séru více než 2000 zaměstnaných a více než 110 nezaměstnaných mužů, společně s jejich zaměstnaností v období mezi lety 2011 a 2013.

Testosteron a zaměstnání

Výsledky výzkumu přesvědčivě ukazují, že v obou těchto skupinách mužů byla vyšší hladina testosteronu spojená s nižším rizikem nezaměstnanosti. Tento vliv testosteronu byl přitom výraznější u skupiny původně nezaměstnaných mužů. Vědci z toho usuzují, že testosteron může podporovat schopnost mužů najít a také si udržet práci.

TIP: Nový výzkum: Jsou testosteronem nabití samci štědřejší, nebo jsou to šetřílci?

Vědci se netají tím, že není jasné, proč přesně je testosteron spojený s větším úspěchem na trhu práce. Mají na to ale teorie, které vycházejí z předešlých výzkumů vlivu testosteronu na osobnost. Podle nich by mohla být významná především spojitost testosteronu se zdatnějším sociálním chováním. Muži s vyšší hladinou testosteronu si budují rozsáhlejší sociální sítě, které jsou pro úspěch při shánění práce klíčové. Důležité by mohlo být i to, že testosteron zřejmě zvyšuje konkurenční chování a asertivitu, což je rovněž přínosem pro zájemce o práci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907