Výstražné vesty mláďat: Falešné varování predátorům, nebo pojistka pro rodiče?

15.09.2021 - Marek Telička

Vybarvení malých hulmanů stříbrných je výrazně odlišné od dospělých jedinců. Mláďata tak po nějakou dobu vypadají, jako by měla oblečená reflexní vesty. Jejich výrazné zbarvení má ale svůj praktický smysl...

<p>Vybarvení malých hulmanů stříbrných se mění nejprve na hlavách, takže po nějakou dobu vypadají, jako by měli oblečené oranžové triko.</p>

Vybarvení malých hulmanů stříbrných se mění nejprve na hlavách, takže po nějakou dobu vypadají, jako by měli oblečené oranžové triko.


Reklama

Dospělí hulmani stříbrní jsou zbarveni do šedí distingovaně prokvetlé hnědé až černé barvy, která působí stříbřitým dojmem. Kožich mláďat je výrazně oranžový, přičemž barva se mění kolem třetího až pátého měsíce věku.

O důvodech vybarvení malých hulmanů stříbrných (Trachypithecus cristatus) mají biologové více teorií. Není vyloučeno, že jde o výhružné zbarvení, které má odradit potenciální predátory a mohlo by se jednat i o pojistku, která zajistí, že se drobná mláďata neztratí v lesním porostu svým rodičům

TIP: Zákonitosti hořkosladkého života: Hulmani nedokážou rozpoznat sladké ani jiné chutě

Hulmani stříbrní mají podobně jako jejich blízcí příbuzní z podčeledi hulmanů (Colobinae) trávicí trakt, který dokáže trávit celulózu obsaženou v rostlinné potravě. Žaludek hulmanů má totiž tři komory a jeví určitou podobnost se žaludky přežvýkavců. Navazující střevo je pak neobvykle dlouhé a podél něj jsou rozmístěny vakovité výběžky, v nichž se potrava dále fermentuje. Do žaludku už přitom jde jídlo dobře zpracované ostrými zuby, které si poradí s tuhými listy. Samice dorůstají až do 50 centimetrů a váží kolem pěti kilogramů, samci jsou asi o 20 % větší.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Systém FAST poskytuje landerům superschopnost stavby vlastního kosmodromu během přistání. Stačí během přistání vstříknout do raketového plamene keramické částice s hliníkem.

Vesmír
Věda

Žaludy jsou vítanou a výživnou pochoutkou pro mnohé lesní tvory. V kuchyni a medicíně je ale využívali i indiáni a naši předkové.

Příroda

Tvůrci robotické ryby věří, že by mohla najít uplatnění ve vzdělávání a vědeckém výzkumu, nebo například ve výzkumu mořské biologie.

Zajímavosti

Pokud virus změní svou 3D strukturu, nebudou paměťové protilátky účinné, nebo budou účinné méně. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907