Výstražné vesty mláďat: Falešné varování predátorům, nebo pojistka pro rodiče?

15.09.2021 - Marek Telička

Vybarvení malých hulmanů stříbrných je výrazně odlišné od dospělých jedinců. Mláďata tak po nějakou dobu vypadají, jako by měla oblečená reflexní vesty. Jejich výrazné zbarvení má ale svůj praktický smysl...

<p>Vybarvení malých hulmanů stříbrných se mění nejprve na hlavách, takže po nějakou dobu vypadají, jako by měli oblečené oranžové triko.</p>

Vybarvení malých hulmanů stříbrných se mění nejprve na hlavách, takže po nějakou dobu vypadají, jako by měli oblečené oranžové triko.


Reklama

Dospělí hulmani stříbrní jsou zbarveni do šedí distingovaně prokvetlé hnědé až černé barvy, která působí stříbřitým dojmem. Kožich mláďat je výrazně oranžový, přičemž barva se mění kolem třetího až pátého měsíce věku.

O důvodech vybarvení malých hulmanů stříbrných (Trachypithecus cristatus) mají biologové více teorií. Není vyloučeno, že jde o výhružné zbarvení, které má odradit potenciální predátory a mohlo by se jednat i o pojistku, která zajistí, že se drobná mláďata neztratí v lesním porostu svým rodičům

TIP: Zákonitosti hořkosladkého života: Hulmani nedokážou rozpoznat sladké ani jiné chutě

Hulmani stříbrní mají podobně jako jejich blízcí příbuzní z podčeledi hulmanů (Colobinae) trávicí trakt, který dokáže trávit celulózu obsaženou v rostlinné potravě. Žaludek hulmanů má totiž tři komory a jeví určitou podobnost se žaludky přežvýkavců. Navazující střevo je pak neobvykle dlouhé a podél něj jsou rozmístěny vakovité výběžky, v nichž se potrava dále fermentuje. Do žaludku už přitom jde jídlo dobře zpracované ostrými zuby, které si poradí s tuhými listy. Samice dorůstají až do 50 centimetrů a váží kolem pěti kilogramů, samci jsou asi o 20 % větší.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907