Výzkum klimatu: Vědecká výprava se v Antarktidě provrtala do hloubky 808 metrů

Vzorky ledu z Antarktidy ukrývají cenné údaje o vývoji teplot a složení pozemské atmosféry po miliony let. Vědecká výprava se nyní pokouší tyto vzorky vyzvednout a přečíst

08.02.2023 - Stanislav MihulkaExpedice projektu Beyond EPICA – Oldest Ice nedávno úspěšně završila druhý cyklus vrtání do ledu v oblasti Little Dome C v centrální Antarktidě. Tato oblast je přitom považována za jednu z nejextrémnějších na Zemi. Cílem projektu je získat vzorky ledu z minulosti a s jejich pomocí zpřesnit informace o vývoji klimatu v historii.

Mezinárodní projekt, který vede Carlo Barbante, ředitel italského Institutu polárních věd, na kterém se podílí řada institucí z celého světa, odstartoval již v roce 2019 a má běžet celkem sedm let. Nynější cyklus vrtání probíhal od konce listopadu 2022 do konce ledna 2023, tedy během antarktického léta a badatelé pronikli do hloubky 808,47 metrů.

Výprava za prastarým ledem

V této hloubce se nachází led, který uchovává cenné informace o klimatu a atmosféře z doby před 49 300 lety, tedy hluboko v nejmladší době ledové. Cíle vědců jsou ale mnohem ambicióznější – chtějí se provrtat celým ledovým příkrovem v této oblasti, což představuje zhruba 2 700 metrů. Data z této hloubky by měla přinést cenné informace o klimatu z doby před 900 000 až 1,2 milionem let

Vzorky ledu z průzkumného vrtu. (foto: PNRA/IPEVCC0)

Podle účastníků expedice šlo o velmi náročný podnik, při kterém výzkumníci čelili technickým obtížím, opravovali vrtnou soupravu a potýkali se s nepřízní místního počasí. Jejich tábor se nachází v nadmořské výšce 3 233 metrů, asi 34 kilometrů od francouzsko-italské výzkumné stanice Concordia. Průměrná teplota vzduchu se v těchto místech běžně pohybuje okolo −51 °C, přičemž i během antarktického léta klesá až k −80 °C. Badatelé zatím vyzvedli prvních 217 metrů vytěženého ledového jádra.

TIP: Vrtání v extrému: Tým odborníků provrtal přes 2 kilometry antarktického ledu

Vrtná sezóna byla velmi intenzivní a vyžádala si gigantické úsilí, ale vyplatilo se to,prozrazuje Carlo Barbante. „Otestovali jsme vrtnou soupravu a další vybavení, a následně jsme se dostali do úctyhodné hloubky 808 metrů, odkud jsme odebrali kvalitní vzorky ledu. Tato hloubka bude výchozí pro další vrtnou sezónu projektu Beyond EPICA.


Další články v sekci