Výzkum stresu ukázal, že šedivění vlasů není úplně nezvratné

25.06.2021 - Stanislav Mihulka

Výsledky výzkumu vědců z Kolumbijské univerzity potvrdily, že stres opravdu těsně souvisí se šedivěním vlasů. Zdá se ale, že šedivění (alespoň v některých případech) nemusí představovat nevratnou změnu

<p>Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.</p>

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.


Reklama

O vztahu mezi stresem a šedivěním vlasů se vypráví spousty příběhů, jako například ten o náhlém zešedivění Marie Antoinetty po zajetí francouzskými revolucionáři. Seriózních vědeckých výzkumů je ale v této oblasti jako šafránu. Odborníci americké Columbia University se to rozhodli napravit a prostudovali spojitost mezi stresem a šedivěním vlasů. Badatelé vystopovali proteiny v lidských vlasech, které s tímto procesem souvisejí, a také zjistili, jak je možné šedivění vlasů kvůli stresu zvrátit.

Vědci při tomto výzkumu využili 14 dobrovolníků, kteří si vedli „deníky stresu“. Tito lidé během výzkumu poskytovali badatelům vzorky vlasů, aby mohli detailně analyzovat jejich šedivění. Řezali vlasy na plátky o tloušťce jedné dvacetiny milimetru a na nich pak měřili i nepatrné změny barvy vlasů.

TIP: Je opravdu možné, aby někomu zešedivěly vlasy strachem?

Výsledky výzkumu potvrdily, že stres opravdu těsně souvisí se šedivěním vlasů, přestože mezi jednotlivými lidmi mohou být velké rozdíly. Zároveň také vyšlo najevo, že když stres poleví, v některých případech se mohou vlasy opět vybarvit do původní barvy. Dokládá to zkušenost jednoho z účastníků výzkumu, který odjel na dovolenou, a tam mu pět šedivých vlasů ztmavlo zpět na jeho původní odstín. Zdá se tedy, že šedivění (alespoň v některých případech) nemusí představovat nevratnou změnu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907