Výzkum stresu ukázal, že šedivění vlasů není úplně nezvratné

25.06.2021 - Stanislav Mihulka

Výsledky výzkumu vědců z Kolumbijské univerzity potvrdily, že stres opravdu těsně souvisí se šedivěním vlasů. Zdá se ale, že šedivění (alespoň v některých případech) nemusí představovat nevratnou změnu

<p>Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.</p>

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.


Reklama

O vztahu mezi stresem a šedivěním vlasů se vypráví spousty příběhů, jako například ten o náhlém zešedivění Marie Antoinetty po zajetí francouzskými revolucionáři. Seriózních vědeckých výzkumů je ale v této oblasti jako šafránu. Odborníci americké Columbia University se to rozhodli napravit a prostudovali spojitost mezi stresem a šedivěním vlasů. Badatelé vystopovali proteiny v lidských vlasech, které s tímto procesem souvisejí, a také zjistili, jak je možné šedivění vlasů kvůli stresu zvrátit.

Vědci při tomto výzkumu využili 14 dobrovolníků, kteří si vedli „deníky stresu“. Tito lidé během výzkumu poskytovali badatelům vzorky vlasů, aby mohli detailně analyzovat jejich šedivění. Řezali vlasy na plátky o tloušťce jedné dvacetiny milimetru a na nich pak měřili i nepatrné změny barvy vlasů.

TIP: Je opravdu možné, aby někomu zešedivěly vlasy strachem?

Výsledky výzkumu potvrdily, že stres opravdu těsně souvisí se šedivěním vlasů, přestože mezi jednotlivými lidmi mohou být velké rozdíly. Zároveň také vyšlo najevo, že když stres poleví, v některých případech se mohou vlasy opět vybarvit do původní barvy. Dokládá to zkušenost jednoho z účastníků výzkumu, který odjel na dovolenou, a tam mu pět šedivých vlasů ztmavlo zpět na jeho původní odstín. Zdá se tedy, že šedivění (alespoň v některých případech) nemusí představovat nevratnou změnu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907