Webbův dalekohled řeší kosmologickou záhadu: Co reionizovalo mladý vesmír?

06.03.2023 - Stanislav Mihulka

Vědci využívají Webbův dalekohled k pozorování galaxií v raném vesmíru, při hledání odpovědi na jednu z významných otázek soudobé kosmologie


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba se podílí i na výzkumu základních otázek kosmologie, které souvisejí se vznikem a vývojem našeho vesmíru. Týká se to i reionizace mladého vesmíru, která představuje jednu z velkých záhad soudobé kosmogie. Webbův dalekohled je podle všeho na dobré cestě k řešení.

Prakticky veškerá hmota ve vesmíru, kterou pozorujeme, není v neutrálním, nýbrž v ionizovaném stavu. V dávných dobách na úsvitu vesmíru proběhlo cosi, co přeměnilo do té doby neutrální plyn vyplňující vesmír na ionizované plazma. Kosmologové tuto událost nazývají „éra reionizace“ a obvykle ji kladou do období prvních pár set milionů let po Velkém třesku.

Co bylo zdrojem pro reionizaci vesmíru?

Jedna z hypotéz vysvětlujících reionizaci zahrnuje záři kvazarů, nesmírně zářivých center mladých galaxií, v nichž supermasivní černá díra lačně hltá hmotu. Záření kvazarů by sice mohlo zařídit reionizaci, problém je ale v tom, že kvazary jsou relativně vzácné a jejich množství by na reionizaci nestačilo.

Další možnost představuje záření ohromného množství hvězd v mladých galaxiích, kde se hvězdy rodí jako na běžícím pásu. Takové záření by sice reionizovalo jen okolní vesmír, ale galaxií bylo v mladém vesmíru tolik, že by to na celkovou reionizaci nejspíše stačilo. Fungovalo by to ale jedině tehdy, pokud by z galaxií unikal dostatek vysokoenergetického záření, které je schopné vyvolat ionizaci plynu v mezigalaktickém prostoru.

Jeden tým astronomů, kteří pracují s Webbovým dalekohledem, zkoumá právě tuto drhou hypotézu. Pozorují galaxie ve velmi mladém vesmíru a zjišťují, jak kompaktní je jejich struktura a jak intenzivně se v nich rodí nové hvězdy. Na základě těchto pozorování a porovnání s bližšími galaxiemi odhadují, kolik z nich uniká vysokoenergetického záření.

TIP: Dalekohled Jamese Webba objevil rekordně vzdálenou galaxii z počátku vesmíru

Odborný časopis Astronomy & Astrophysics brzy zveřejní jejich první výsledky, ze kterých vyplývá, že z raných galaxií „prosakuje“ přibližně 12 procent vysokoenergetických fotonů z celkového množství, které v těchto galaxiích vzniká. Shodou okolností je to právě tolik, kolik by bylo třeba pro reionizaci celého mladého vesmíru v kosmologicky krátkém čase. Výsledky ještě bude nutné důkladně ověřit, ale zatím se zdá, že řešení záhady reionizace je téměř na dosah.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907