William Buckland: Pojídač pštrosů, štěňat a netopýrů

24.08.2016 - Vladimír Socha

V paleontologii se – stejně jako v jiných vědách – čas od času setkáváme s velmi výstředními postavami, z nichž některé lze označit téměř za šílence, jiné přinejmenším za podivíny. Seznamte se se čtveřicí těch nejzajímavějších…


Reklama

Mezi nejzajímavější postavy v dějinách vědy patří britský reverend a profesor geologie na Oxfordu William Buckland. Proslul zejména jako vědec, jenž oficiálně popsal prvního známého dinosaura – v únoru 1824 představil světu rod Megalosaurus. O jeho životě však kolují i mnohé zajímavější legendy. V první řadě šlo o podivína, který doma choval celou menažerii exotických zvířat, mezi nimiž nechyběli medvědi a hyeny. Buckland se také doslova „projedl“ celou živočišnou říší: Údajně byste nenašli jediné zvíře, které za svého života neochutnal – včetně pštrosa, štěněte, nebo dokonce moči netopýra.

Seriál Podivíni, šílenci a géniové paleontologie

Stejně jako mnozí jeho kolegové projevoval již od nejútlejšího věku velké nadání a všestranný zájem o přírodu, zejména o horniny a zkameněliny. Díky své cílevědomosti a píli, i díky dobrým vědeckým a církevním kontaktům, se pak postupně vypracoval a v profesním životě se mu velmi dařilo. Jeho univerzitní přednášky patřily k nejnavštěvovanějším, což bylo dáno i jeho smyslem pro humor a jistou nepředvídatelností – Buckland prý na studenty křičel, divoce gestikuloval a osobně předváděl projevy chování nejrůznějších zvířat.

Prostitutka z paleolitu

Mezi humorné epizody patří také údajná svatební cesta pana a paní Bucklandových do Palerma, kde se novomanželé rozhodli navštívit i místní klášter s ostatky svaté Rozálie. Profesor Buckland v sobě ovšem nedokázal potlačit vědce: Nahlas proto místnímu knězi oznámil, že na základě anatomického ohledání musí bohužel konstatovat, že se nejedná o pozůstatky ženy, ale mrtvé kozy…

K jeho dalším vtipným přehmatům patřilo nepochopení odlišných zvyků a morálky pravěkých lidí. Když viktoriánský gentleman Buckland objevil ostatky muže z éry paleolitu, pokládal nebožtíka kvůli nalezeným šperkům za prostitutku, která kdysi přišla do Anglie s Římany. Oficiálně tedy kostru nazval „Červenou dámou z Pavilandu“: Za ženu ji označil jednoduše proto, že se nedokázal smířit s představou, že by kterýkoliv – byť pravěký – gentleman mohl nosit šperky.

Podobnou zatvrzelost projevoval po větší část svého života také v oblasti geologického záznamu a textu Písma svatého – Buckland věřil v doslovný výklad Bible i světové potopy, pro kterou hledal důkazy především v britských jeskyních. Proslul rovněž jako první odborník na koprolity, tedy zkamenělý trus pravěkých zvířat. Aby si o fosilizovaných exkrementech učinil lepší představu, prováděl ve vlastním domě bláznivé pokusy: Nechal například svoji hyenu sežrat morče a výsledný trus potom zevrubně zkoumal přímo na koberci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907