Záhadné zatmívání Tabbyiny hvězdy možná způsobuje osiřelý exoměsíc

19.09.2019 - Stanislav Mihulka

Vědci již přišli s řadou vysvětlení záhadných změn v jasnosti Tabbyiny hvězdy ze souhvězdí Labutě. Žádná z navržených teorií ale zatím neobstála. Mohl by být příčinou blikání hvězdy osiřelý exoměsíc?

<p>Stále záhadná Tabbyina hvězda</p>

Stále záhadná Tabbyina hvězda


Reklama

Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě, nebo též KIC 8462852, je stále jednou z nejzáhadnějších hvězd, jaké jsme kdy objevili. Velmi neobvyklým způsobem se zjasňuje a opět zatmívá. Velkou popularitu si Tabbyina hvězda získala hypotézou, že jde o hvězdu obklopenou megastrukturou pokročilé mimozemské civilizace.

Astronomové to ale nevzdávají a snaží se nalézt méně „mimozemské“ vysvětlení chování této hvězdy. Dosavadní vysvětlení, která byla založená například na obrovských hejnech komet, rozpadlých planetách nebo třeba na poškozeném vybavení astronomů, se ukázují jako lichá.

Hypotéza exoměsíce

Američtí odborníci teď přicházejí s čerstvou hypotézou, která je sice hodně neobvyklá, nevyžaduje ale existenci žádné gigantické struktury mimozemské civilizace. Podle nich mohla Tabbyina hvězda přitáhnout jeden z exoměsíců. Pokud byla původní planeta měsíce zničena, mohl by se dotyčný měsíc dostat na oběžnou dráhu kolem Tabbyiny hvězdy.

Když by se takový osiřelý exoměsíc dostal blíže k Tabbyině hvězdě, její záření by mohlo způsobit roztání jeho ledového povrchu. Do okolního vesmíru by se v takovém případě uvolňoval materiál z povrchu měsíce, který by mohl způsobovat pozorované neobvyklé zatmívání hvězdy.

TIP: Tabbyina hvězda ze souhvězdí Labutě znovu bliká: Vědci netuší proč

Pokud se nakonec ukáže, že jde o správnou hypotézu, můžeme hovořit o velkém štěstí. Exoměsíc by se totiž v takovém případě mohl v příštích milionech let úplně celý vypařit nebo by ho mohla pohltit Tabbyina hvězda. A my teď dost možná pozorujeme tento vzácný jev přímo v jeho průběhu. V každém případě jde jen o hypotézu, nikoliv o definitivní verdikt. Záhada Tabbyiny hvězdy tak zatím stále trvá. 

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907