Ruská zásobovací loď Progress byla zničena šest minut po svém startu

02.12.2016 - Martin Reichman

Rutinní zásobovací let k Mezinárodní vesmírné stanici skončil havárií. Šest minut po startu rakety Sojuz U došlo k explozi a zničení lodi Progress 65

Progress 65 -<p>Ruská zásobovací loď Progress 65 havarovala 383 sekund po startu k ISS.</p>
Progress 65 -

Ruská zásobovací loď Progress 65 havarovala 383 sekund po startu k ISS.


Reklama

Včerejší start rakety Sojuz z kosmodromu Bajkonur vypadal jako běžná rutina. Krátce před čtvrtou hodinou našeho času začalo odpočítávání a Sojuz U v pořádku odstartoval. K Mezinárodní vesmírné stanici nesla zásobovací loď Progress 65 s 2 400 kilogramy zásob a vědeckého materiálu.

Exploze nad jižní Sibiří

383 sekund po startu ale dorazila zpráva, že telemetrie z horního stupně Sojuzu U byla ztracena. Zprávu krátce poté potvrdil i Roskosmos s tím, že ke ztrátě Progressu došlo nad jižní Sibiří.

Podle předběžných zpráv je příčinou havárie exploze horního (třetího) stupně rakety. Ten se podle propozic měl oddělit 8 minut a 46 sekund po startu. K havárii tak došlo přibližně v polovině letu vyhrazeného třetímu stupni.

Havárie Progressu je čtvrtou havárií zásobovacích lodí - v říjnu 2014 explodoval Antares s lodí Cygnus. V dubnu 2015 se vymkl kontrole Progress a v červnu 2015 došlo k explozi během startu Falconu 9 s lodí Dragon.

Ztráta zásobovací lodi je samozřejmě špatnou zprávou pro šestičlennou posádku na ISS. Ztráta paliva, vody a dalších zásob je nepříjemná, ale ještě více mrzí, že Progress měl na své palubě i první exemplář nové řady skafandrů Orlan MKS pro výstupy Rusů do volného prostoru. Naštěstí ale aktuální nehoda neznamená, že bude posádka trpět hlady. Na ISS se jednak nachází dostatečné zásoby a příští týden k ní zamíří japonská nákladní loď HTV.

  • Zdroj textu:

    space.com

  • Zdroj fotografií: NASA, SciNews

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907