Ruská zásobovací loď Progress byla zničena šest minut po svém startu

02.12.2016 - Martin Reichman

Rutinní zásobovací let k Mezinárodní vesmírné stanici skončil havárií. Šest minut po startu rakety Sojuz U došlo k explozi a zničení lodi Progress 65

Progress 65 -<p>Ruská zásobovací loď Progress 65 havarovala 383 sekund po startu k ISS.</p>
Progress 65 -

Ruská zásobovací loď Progress 65 havarovala 383 sekund po startu k ISS.


Reklama

Včerejší start rakety Sojuz z kosmodromu Bajkonur vypadal jako běžná rutina. Krátce před čtvrtou hodinou našeho času začalo odpočítávání a Sojuz U v pořádku odstartoval. K Mezinárodní vesmírné stanici nesla zásobovací loď Progress 65 s 2 400 kilogramy zásob a vědeckého materiálu.

Exploze nad jižní Sibiří

383 sekund po startu ale dorazila zpráva, že telemetrie z horního stupně Sojuzu U byla ztracena. Zprávu krátce poté potvrdil i Roskosmos s tím, že ke ztrátě Progressu došlo nad jižní Sibiří.

Podle předběžných zpráv je příčinou havárie exploze horního (třetího) stupně rakety. Ten se podle propozic měl oddělit 8 minut a 46 sekund po startu. K havárii tak došlo přibližně v polovině letu vyhrazeného třetímu stupni.

Havárie Progressu je čtvrtou havárií zásobovacích lodí - v říjnu 2014 explodoval Antares s lodí Cygnus. V dubnu 2015 se vymkl kontrole Progress a v červnu 2015 došlo k explozi během startu Falconu 9 s lodí Dragon.

Ztráta zásobovací lodi je samozřejmě špatnou zprávou pro šestičlennou posádku na ISS. Ztráta paliva, vody a dalších zásob je nepříjemná, ale ještě více mrzí, že Progress měl na své palubě i první exemplář nové řady skafandrů Orlan MKS pro výstupy Rusů do volného prostoru. Naštěstí ale aktuální nehoda neznamená, že bude posádka trpět hlady. Na ISS se jednak nachází dostatečné zásoby a příští týden k ní zamíří japonská nákladní loď HTV.

Reklama

  • Zdroj textu:

    space.com

  • Zdroj fotografií: NASA, SciNewsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907