Zastaralá vojenská technika během druhé světové války (4): Bombardér Tupolev TB-3

17.11.2020 - Jan Kozák

Druhoválečné armády během šesti let konfliktu představily širokou škálu moderních technologií. Prakticky všechny zúčastněné strany ale z nejrůznějších důvodů ve svém inventáři držely i velmi zastaralé zbraně, ať už šlo o letouny, pěchotní pušky či dokonce meče. I ty ale někdy dokázaly překvapit

<p> Čtyřmotorový TB-3 byl charakteristický mimo jiné i nekrytými pozicemi osádky, tento stroj skončil v rukou Finů.</p>

 Čtyřmotorový TB-3 byl charakteristický mimo jiné i nekrytými pozicemi osádky, tento stroj skončil v rukou Finů.


Reklama

Těžký bombardér Tupolev TB-3 poprvé vzlétl v prosinci 1930 jako čtyřmotorová verze staršího TB-1. Stroj charakteristický svým pevným podvozkem, otevřenými pozicemi osádky a konstrukcí z vlnitého plechu ve své době představoval naprostý kolos – při rozpětí 42 m a délce trupu 24 m mohl nést až 5 000 kg pum a létat na vzdálenost zhruba 2 000 km.

Pomalý vzdušný gigant

V roce 1932 byl stroj přijat do služby a mezi lety 1932 a 1938 vzniklo 819 kusů. Bombardér prodělal křest ohněm nad Chalchyn-golem v roce 1938 a bojoval i během zimní války v závěru roku 1939, již tehdy jej ale sovětské letectvo (VVS) postupně přeřazovalo na transportní a jiné nebojové úkoly. Důvod byl nasnadě – s maximální rychlostí 212 km/h nemohl ani při nejlepší vůli čelit moderním stíhacím letounům.

Vývoj nových bombardérů pro VVS ale vázl, a tak když v červnu 1941 zahájilo Německo invazi do SSSR, ve službě se u dálkových bombardovacích pluků (TBAP) stále nacházelo přes 500 letuschopných, ale již silně zastaralých TB-3. Nedostatek jiných letounů donutil VVS vysílat TB-3 i do denních akcí bez stíhacího doprovodu.

Oběť německých orlů

Pomalé a nízko létající tupolevy se ale stávaly snadnou kořistí německých stíhaček i přes svou schopnost snášet velmi těžká poškození. Během roku 1941 pak bombardéry sloužily také jako mateřské letouny pro operace projektu Zveno. Při nich TB-3 nesl pod křídly dvojici stíhaček Polikarpov I-16 s podvěšenou pumovou výzbrojí, které tak mohly útočit i na cíle daleko za vlastní hranicí doletu.

TIP: Konstruktér Andrej Tupolev: Za vývoj letadel deset let nucených prací

Vzhledem k těžkým ztrátám nakonec tyto kolosy začaly provádět noční nálety, při kterých jejich nízká rychlost umožňovala přesnější bombardování. V této roli se nakonec TB-3 účastnily všech velkých tažení v letech 1941–1943 včetně bitev u Stalingradu a Kurska. Po stažení z fronty spolehlivé stroje plnily transportní úkoly a ještě v lednu 1945 bylo možné nalézt letuschopné kusy v aktivní službě.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907