Ženský šestý smysl: Ženy poznají z výrazu tváře, zda je muž svolný k nezávaznému sexu

18.07.2021 - Stanislav Mihulka

Výraz naší tváře o nás prozrazuje mnohé a někdy i více než bychom si přáli. Schopnost číst výraz tváře se alespoň podle nového výzkumu odborníků z australské Macquarie University liší u mužů a u žen.


Reklama

Australští badatelé zjistili, že ženy dovedou s překvapivě velkou přesností určit z výrazu tváře muže, jak moc je nakloněný nezávaznému sexu či krátkodobému vztahu. Muži naopak v tomto testu zcela propadli. Vědci do svého výzkumu zapojili 123 mladých dobrovolníků, mužů i žen. Nejprve je vyfotili a poté je podrobili sérii otázek, které mapovaly jejich vztah k sexu. Následně vybrali 65 mužů a žen a nechali je posuzovat fotografie tváří opačného pohlaví. Dobrovolníci měli za úkol odhadnout postoj fotografovaného k náhodnému sexu. Výsledky badatele poněkud zaskočily.

Ženský šestý smysl 

Z výsledků vyplynulo, že ženy mají muže doslova přečtené a dokázaly pohnutky mužů odhadovat s velkou přesností. Muži naopak nejsou schopní z ženské tváře vyčíst takřka nic. Překvapivé zjištění přivedlo vědce k další otázce: Je tento rozdíl způsobený odlišným fungováním mužského a ženského mozku, nebo je tajemství skryté přímo v našich tvářích? Odpověď na tuto otázku svěřili umělé inteligenci.

Průměrné tváře mužů, kteří jsou nejméně (vlevo) a nejvíce (vpravo) naklonění nezávaznému sexu.

Počítačový algoritmus ale dopadl podobně. Zatímco ve tvářích mužů dokázal číst jako v otevřené knize, pohnutky žen mu zůstaly utajené stejně jako mužům.

TIP: Co prozradí emoce: Dokážete poznat lháře podle fotografie?

Podle badatelů je pravděpodobné, že za odlišné výsledky může vyšší hladina testosteronu u mužů. Vědci pomocí počítače sestavili průměrnou podobu tváří mužů a žen, podle jejich vztahu k nezávaznému sexu. Srovnání ukázalo, že muži svolnější k příležitostnému sexu, a zřejmě také s vyšší hladinou testosteronu, mají delší tváře, vyšší čela, delší nosy a větší oči. Zřejmě tyto „indicie“ jsou pro ženy klíčovým vodítkem při čtení výrazu mužské tváře.

Průměrné tváře žen, které jsou nejméně (vlevo) a nejvíce (vpravo) nakloněné nezávaznému sexu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907