Zoufalé manželky: Jak se žilo ženám po boku diktátorů

15.04.2018 - Anna Jordanová

Říká se, že za každým velkým mužem prý stojí cílevědomá žena. Kdo ale stojí za muži zodpovědnými za hladomor, války, genocidu?

<p>Manželky slavných diktátorů</p>

Manželky slavných diktátorů


Reklama

Zatímco jména jejich manželů zná dnes každý, držely se ženy slavných diktátorů spíše v pozadí. Jak ve skutečnosti vypadalo soužití s nejmocnějšími muži planety?

Láska za časů nacismu

Manželství Evy Braunové a Adolfa Hitlera trvalo jenom čtyřicet hodin, Eva Braunová byla však Hitlerovou dlouholetou partnerkou. Seznámili se, když jí bylo sedmnáct let a pracovala jako asistentka a příležitostná modelka pro Hitlerova osobního fotografa. O dva roky později spolu začali chodit. Jejich vztah zřejmě měl své mouchy, protože Eva se během něho pokusila dvakrát spáchat sebevraždu.

V roce 1936 se přestěhovala do Hitlerovy domácnosti, kde zůstala velkou část druhé světové války, ale do politiky nijak nezasahovala. Eva nikdy nevystupovala na veřejnosti jako Hitlerova partnerka –  ne, že by nebyla dostatečně pohledná, ale vůdce se obával, že kdyby se oficiálně připoutal k jedné ženě, jeho popularita u německých žen by mohla rapidně klesnout.

TIP: Třináctá komnata totalitních vůdců: Sexuální život Adolfa Hitlera 

S ruskými tanky před rétorickými branami Berlína, rozhodl se vůdce k poslednímu radikálnímu kroku svého života. Vstoupil s Evou do manželství v krátkém, civilním obřadu a následně spolu spáchali sebevraždu. Rozkousli pilulku cyankáli. 

V zemi srpu a kladiva

Stalin měl dvě manželky. S Jekatěrinou Svanidzeovou, která pracovala jako ženská krejčová v ruské armádě, měl syna. Krátce po porodu zemřela na tyfus. Ačkoliv si k synovi nikdy nedokázal vybudovat vztah, ve svých pamětech zdůrazňuje velkou lásku, kterou choval vůči jeho matce.

Vztah mezi druhou ženou, Naděždou Allilujevovou, a Stalinem vyznívá jako prvoplánový příběh ze stránek dívčího románku. Potkali se v roce 1911, kdy se Stalin ukrýval u jejího otce po dramatickém útěku ze sibiřského exilu. Byla ještě dítě a budoucí diktátor ji údajně během svého pobytu hrdinně zachránil před utonutím. Stalin však měl své povinnosti jinde a tak potenciální romance musela jít stranou.

TIP: Třináctá komnata totalitních vůdců: Stalinova zločinecká léta

Po revoluci v roce 1918 se setkali znovu. Vzali se a měli spolu dvě děti. Jejich manželství však nebylo bez potíží, hlavně proto, že přinejmenším jeden z nich to neměl v hlavě v pořádku. Naděžda trpěla nejspíše bipolární poruchou. Jedné noci v roce 1932 veřejně velice drsně zkritizovala Stalina a později byla nalezena ve své ložnici mrtvá s prostřelenou hlavou. Zda se zastřelila sama, nebo jí Stalin pomohl, není jisté dodnes. Oficiální zpráva jejího úmrtí v tomto ohledu není příliš nápomocná, podle ní totiž zemřela na zánět slepého střeva.

Opravdová španělská královna

Carmen Polo pocházela paradoxně ze španělské šlechtické rodiny. Po svatbě s Franciscem Francem v roce 1923 si Carmen manžela doma příliš neužila. Většinu času byl pryč a naplňoval své vojenské ambice, které mu umožnily vyrůst z mladého vojáčka až na pozici samotného generála. Během těch krátkých pobytů doma však nezahálel a tak se Carmen tři roky po svatbě narodila dcera. Pojmenovali ji Carmen Franco y Polo.

TIP: Třináctá komnata totalitních vůdců: Vášnivý malíř Francisco Franco

Po skončení Občanské války v roce 1936 se Franco postavil do čela státu a nechával si říkat caudillo. Carmen se stala první dámou a její funkci přezdívali výstižně la Seňorita.

Díky svým luxusním róbám a ikonickému perlovému náhrdelníku si vybudovala pověst okouzlující a stylové ženy. Často svého manžela zastupovala na zahraničních diplomatických misích. Ve Španělsku podnikla kroky vedoucí k velmi účinné cenzuře tisku

Mussoliniho italská domácnost 

Ida Dalserová byla Mussoliniho milenkou a s největší pravděpodobností také jeho první manželkou. Narodila se v malé vesničce a postupně se vypracovala až na majitelku kosmetického salónu v Miláně. Finančně podporovala Mussoliniho, když byl natolik zaměstnán spřádáním plánů na ovládnutí celého světa, takže mu na skutečné zaměstnání nezbýval čas. V roce 1914 si ho nejspíše vzala a měla s ním syna Benita Albina

Nevděčný Mussolini ji však s nejvyšší pravděpodobností podváděl se svou druhou manželkou Rachel Guidiovou, kterou si vzal o rok později. Když se po konci druhé světové války dostal k moci, pronásledoval diktátor svoji bývalou ženu a osobně se postaral o to, aby byla násilím umístěna do psychiatrického ústavu, kde také později zemřela.

TIP: Hermann Fegelein: Švagr Evy Braunové byl Himmlerovým zlatým hochem

Ke své druhé ženě se choval podstatně lépe. Měl s ní pět dětí a v roce 1925 obnovili svůj manželský slib. Během Mussoliniho diktatury Rachel sloužila jako vzor vzorné fašistické manželky a matky. Byla mu vždycky věrná, ačkoliv to se o něm říci rozhodně nedalo. Italští partyzáni ho zavraždili, když se vracel domů od jedné ze svých mnoha milenek. 

  • Zdroj textu:

    100+1 historie Speciál

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Civilizace Arratu zřejmě budovala zikkuraty, které byly větší než ty mezopotámské (na snímku).

Zajímavosti

Křídla ambopteryxe připomínají netopýří. A nebyla moc funkční

Věda
Historie
Vesmír

Typickým obyvatelem stromových dutin byl v minulosti sýček obecný (Athene noctua

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907