Americké společnosti připravují komerční orbitální stanici Starlab

29.10.2021

V roce 2027 by měla být vypuštěna polonafukovací orbitální stanice Starlab. Nabídne prostor pro experimenty, výcvik astronautů i vesmírnou turistiku

<p>„Polonafukovací“ orbitální stanice Starlab by se do vesmíru měla podívat v roce 2027.</p>

„Polonafukovací“ orbitální stanice Starlab by se do vesmíru měla podívat v roce 2027.


Reklama

Společnost Lockheed Martin spojila síly s Nanoracks a Voyager Space, aby společně postavily a vypustily komerční orbitální stanici Starlab. Mělo by k tomu dojít v roce 2027. Stanice Starlab by měla být z části nafukovací a měla by na ní trvale pracovat posádka. Starlab bude k dispozici americké vládě a soukromým společnostem.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS by měla skončit v roce 2030. Spojené státy pracují na tom, aby ISS pohotově nahradily. Jedním ze slibných projektů je právě Starlab, který by se mohl stát první samostatnou komerční orbitální stanicí. V době, kdy Čína dělá pokroky s vlastním programem pilotovaných letů do vesmíru, by se Starlab mohl postarat o to, aby Západ udržel svou trvalou přítomnost ve vesmíru.

Experimenty, výcvik i turistika

Stanice Starlab by měla nabídnout rozmanité využití. Měla by tam probíhat řada vědeckých experimentů, včetně materiálového výzkumu nebo biologických pokusů. Zároveň by tam mohl probíhat výcvik astronautů pro lety k Měsíci či Marsu. Stanici by mohli využívat i vesmírní turisté, což by zajistilo část potřebných finančních prostředků.

TIP: Bigelow Aerospace hodlá postavit nafukovací stanici na orbitě Měsíce

Vývoj stanice Starlab má na starost společnost Nanoracks. Obchodní stránka věci je na Voyager Space. Lockheed Martin stanici postaví a bude ji provozovat. V současné podobě design stanice zahrnuje velký nafukovací modul a pevný servisní modul s připojovacím místem. Měla by mít objem 340 metrů krychlových a její čtyři solární panely jí dodají 60 kW elektrické energie. K dispozici bude i robotické rameno. Posádku budou tvořit 4 stálí členové plus „návštěvy“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907