Astronomové na Jupiteru detekovali gigantickou „vlnu horka“ s teplotou 700 °C

28.09.2022 - Stanislav Mihulka

Zesílený závan slunečního větru podle vědců vyvolal na Jupiteru nečekanou a obří vlnu horka, která se prohnala nadzvukovou rychlostí směrem k rovníku


Reklama

Jupiter dělí od Slunce pětkrát větší vzdálenost než Zemi. Ve srovnání s naší modrozelenou planetou doputují k tomuto plynnému obrovi jen 4 procenta slunečního záření. Svrchní vrstvy atmosféry by tak teoreticky měly mít teplotu kolem mínus 70 °C. Ve skutečnosti je ale jeho atmosféra pořádně horká – měření ukazují, že teplota v atmosféře Jupiteru dosahuje nejméně 400 °C, což je hodnota, která se blíží rozžhavenému povrchu Venuše.

Horko na plynném obrovi

James O'Donoghue z japonské vesmírné agentury JAXA a jeho spolupracovníci nedávno učinili překvapivý objev, když na severní polokouli Jupiteru vystopovali gigantickou „vlnu horka“. Podobné horké vlny „zná“ i naše atmosféra, ovšem vlna horka, kterou zaznamenali vědci na Jupiteru, se s ničím na Zemi nedá srovnat. Její velikost činila okolo 130 tisíc kilometrů, což je více než 10 průměrů Země. Teplota v těchto místech atmosféry dosahovala impozantních 700 °C.

O'Donoghue s kolegy již loni zjistili, že s vysokou teplotou atmosféry Jupiteru pravděpodobně těsně souvisejí tamější polární záře. Jejich intenzita je sice proměnlivá, ale v porovnání s pozemským polárními zářemi, jsou polární záře na Jupiteru masivní a hlavně trvalé. Nedávno se proto podívali důkladněji do dostupných dat a zjistili, že se přímo pod severní polární září Jupiteru rozkládala zmíněná vlna horka.

TIP: Sonda Juno pořídila unikátní snímky obrovských cyklon na Jupiterově pólu

Podle vědců vznikla tato horká vlna pravděpodobně kvůli mohutnému pulsu plazmatu slunečního větru, který doputoval ze Slunce. Závan slunečního vichru zasáhl magnetické pole plynného obra, což zesílilo polární záři, která následně „přitopila“ v atmosféře pod sebou. Rozžhavené plyny poté vyrazily směrem k rovníku, rychlostí několika tisíc kilometrů za hodinu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907