Bitva u Kurska ve vzpomínkách účastníků (2): Sovětský hrdina Arsenij Vorožejkin

31.07.2020 - Miroslav Mašek

Epického střetu u Kurska se na obou stranách zúčastnily statisíce vojáků, kterým válečný osud připravil ty nejtvrdší zkoušky. Mnozí v nich obstáli a zařadili se tak mezi hrdiny, jejichž příběhy fascinují dodnes

<p>Arsenij Vorožejkin se stal nejúspěšnějším sovětským stíhačem celého kurského střetu.</p>

Arsenij Vorožejkin se stal nejúspěšnějším sovětským stíhačem celého kurského střetu.


Reklama

Budoucí elitní stíhač Arsenij Vasiljevič Vorožejkin (1912–2001) se narodil v obci Prokofjevo u Nižného Novgorodu. Roku 1937 završil letecký výcvik a po dvou letech už posbíral první bojové zkušenosti proti Japoncům u řeky Chalchyn-gol. Jeho talent se rychle projevil, když poslal k zemi stíhačku Ki-27. Údaje o dalších úspěších proti císařským letcům se liší, pravděpodobně však nad Mongolskem zničil šest strojů. S dvouplošníkem I-153 si zabojoval i za zimní války, ovšem žádné vítězství nepřidal.

S padesátkou zářezů

V březnu 1941 se stal velitelem eskadry ve 342. stíhacím pluku, v létě ho nadřízení coby nadaného velitele poslali na leteckou akademii. K operačnímu létání se vrátil na podzim 1942 a bojoval v řadách 728. stíhacího pluku, který působil ve prospěch Kalininského frontu. Na jaře 1943 se útvar přezbrojil na stroje Jak-7B a přesunul na letiště Solncevo, aby podporoval Voroněžský front.

Tam působil i za bitvy u Kurska, při níž Vorožejkin zazářil. Při 32 misích zničil 19 letadel, přičemž jen 14. července sestřelil jeden Bf 109 a čtyři Ju 87. Stal se tak nejúspěšnějším sovětským stíhačem celého kurského střetu. Koncem roku se jeho mateřský pluk přesunul k 1. ukrajinskému frontu a v únoru 1944 převzal letouny Jak-9. Zároveň nadřízení připnuli Vorožejkinovi na hruď Zlatou hvězdu hrdiny SSSR.

Po Kursku

V dalších měsících čerstvě povýšený major navyšoval své skóre nad Tarnopolem a Lvovem. Po zranění hlavy strávil několik týdnů v nemocnici a posléze převzal velení 32. stíhacího pluku. V srpnu se dočkal druhé Zlaté hvězdy a na podzim byl jmenován instruktorem Hlavního ředitelství výcviku frontového letectva.

TIP: Bitva u Kurska ve vzpomínkách účastníků (1): Rytířský kříž Franze Staudeggera

Konec války ho zastihl nad Berlínem, kde se (zřejmě neúspěšně) pokusil sestřelit proudový bombardér Ar 234. Vorožejkinovo skóre činí 52 samostatných a 13 skupinových sestřelů. U letectva zůstal i po válce, vypracoval se na pozici zástupce velitele protivzdušné obrany Černomořské flotily a roku 1957 odešel do penze v hodnosti generálmajora. O svých zkušenostech napsal několik knih.

Pokračování v pátek 7. srpna

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907