Boj s obezitou: Naší tajnou zbraní by se mohla stát káva

25.06.2019 - Stanislav Mihulka

Podle britských vědců by nám káva mohla posloužit v boji s obezitou


Reklama

Obezita je metlou dnešní civilizace. Nejde přitom jenom o estetické hledisko a problémy při shánění oblečení. Nadváha představuje i nemalý zdravotní problém, který může vést k celé řadě nepříjemných onemocnění, jako je například diabetes. Klíčovou roli v tom, jak tělo zvládá kalorie, přitom hraje takzvaný hnědý (multilokulární) tuk. Ten tělo spaluje, když je nutné vytvořit teplo. Oproti tomu bílý (unilokulární) tuk se v těle ukládá a přispívá k nadváze.

Britští odborníci nedávno jako jedni z prvních pátrali po látkách, které mohou ovlivnit hnědý tuk. Ukázalo se, že když člověk vypije šálek kávy, může dojít ke stimulaci hnědého tuku. Z nedávných výzkumů přitom vyplývá, že u dospělého člověka se hnědý tuk soustředí hlavně v oblasti krku.

TIP: Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

Vědci tak potvrdili, že pití kávy vede k zahřátí tuku v oblasti krku. Teď bude nutné ověřit, zda je za tímto blahodárným působením kávy populární stimulující alkaloid kofein anebo některá z celé řady dalších látek, která káva obsahuje. Badatele rovněž zajímá, jestli by stejně fungovala některá z náhražek kofeinu či kávy. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Zprvu jednotné husitské hnutí se rozdělilo na několik názorově odlišných frakcí

Historie

Pilot lunárního modulu Buzz Aldrin se stal druhým člověkem, který kdy vstoupil na povrch Měsíce. Tím prvním byl jeho kolega Neil Armstrong.

Vesmír

Madagaskar patří mezi hlavní místa zvýšeného výskytu chráněných savců a zde žijící lemur vari je jedním k nejohroženějším druhům

Příroda

Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje

Vesmír

V Benátkách trvale žije asi jen 261 tisíc lidí, ale ročně je navštíví přes 27 milionů turistů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907