Boj s obezitou: Naší tajnou zbraní by se mohla stát káva

Podle britských vědců by nám káva mohla posloužit v boji s obezitou

25.06.2019 - Stanislav MihulkaObezita je metlou dnešní civilizace. Nejde přitom jenom o estetické hledisko a problémy při shánění oblečení. Nadváha představuje i nemalý zdravotní problém, který může vést k celé řadě nepříjemných onemocnění, jako je například diabetes. Klíčovou roli v tom, jak tělo zvládá kalorie, přitom hraje takzvaný hnědý (multilokulární) tuk. Ten tělo spaluje, když je nutné vytvořit teplo. Oproti tomu bílý (unilokulární) tuk se v těle ukládá a přispívá k nadváze.

Britští odborníci nedávno jako jedni z prvních pátrali po látkách, které mohou ovlivnit hnědý tuk. Ukázalo se, že když člověk vypije šálek kávy, může dojít ke stimulaci hnědého tuku. Z nedávných výzkumů přitom vyplývá, že u dospělého člověka se hnědý tuk soustředí hlavně v oblasti krku.

TIP: Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

Vědci tak potvrdili, že pití kávy vede k zahřátí tuku v oblasti krku. Teď bude nutné ověřit, zda je za tímto blahodárným působením kávy populární stimulující alkaloid kofein anebo některá z celé řady dalších látek, která káva obsahuje. Badatele rovněž zajímá, jestli by stejně fungovala některá z náhražek kofeinu či kávy. 


Další články v sekci