Bývalý astronaut NASA Scott Kelly vrátil medaili, kterou dostal od ruského prezidenta

Mezi slavným americkým astronautem a šéfem Roskosmu se rozhořela ostrá slovní přestřelka. Scott Kelly se rozhodl vrátit medaili, kterou dostal od ruského prezidenta

10.03.2022 - Martin ReichmanMezi bývalým astronautem NASA Scottem Kellym a šéfem Roskosmu Dmitrijem Rogozinem se na Twitteru rozhořela ostrá slovní přestřelka. Kelly na sociální síti kritizoval ruskou agresi na Ukrajině a Rogozinovy opakované hrozby stáhnutí Ruska z Mezinárodní vesmírné stanice, která je jinak vyhlášená jako místo příkladné mezinárodní spolupráce.

Rogozin, který na svém účtu v poslední době sdílí hlavně propagandistické zprávy a hloupé hoaxy, reagoval na Kellyho výtky podrážděně: „Vypadni, ty pitomče! V opačném případě budete mít smrt Mezinárodní vesmírné stanice na svědomí,“ napsal Rogozin v tvítu, který obratem smazal.

„Dimone, proč jsi smazal tento tweet?“ odpověděl mu Kelly rusky. „Nechceš, aby všichni viděli, jaké jsi dítě?“ Rogozin se obratem ohradil k tónu, jakým ho Kelly oslovuje a označil ho za „destruktivního a vzdorovitého“. Následně amerického astronauta zablokoval.

Scott Kelly strávil ve vesmíru více než 520 dnů a je v tomto směru třetím nejúspěšnějším Američanem (více času ve vesmíru strávila Peggy Whitsonová (665) a Jeffrey Williams (534)). Je také jediným americkým astronautem, který strávil ve vesmíru v rámci jedné mise déle než rok. Kromě toho je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné i medaile „Za zásluhy o vesmírný průzkum“, kterou mu v roce 2011 věnoval tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv. Tu se nyní rozhodl Kelly vrátit.

TIP: Šéf ruského Roskosmu komentuje úspěch SpaceX: Tohle je vaše válka, ne naše

„Pane Medveděve, vracím vám ruskou medaili „Za zásluhy o vesmírný průzkum“, kterou jste mi věnoval. Prosím, dejte to ruské matce, jejíž syn zemřel v této nespravedlivé válce. Medaili pošlu poštou na ruské velvyslanectví ve Washingtonu. Hodně štěstí,“ uvedl bývalý astronaut NASA Scott Kelly na svém twitteru.


Další články v sekci