Celebrita z britských ostrovů: Po Kitty Fisherové bláznil celý Londýn

12.12.2021 - Radomír Dohnal

I v dobách, kdy se novinky šířily jen ústně, lidé pásli po bulvárních senzacích. Uhrančivá londýnská kráska se o nějaké to pozdvižení vždycky postarala

<p>Krásná <strong>Catherine Kitty Fisher</strong>. Vlevo portrét s papuškem od Joshua Reynoldse, vpravo Kitty a její kočka lovící zlaté rybky.</p>

Krásná Catherine Kitty Fisher. Vlevo portrét s papuškem od Joshua Reynoldse, vpravo Kitty a její kočka lovící zlaté rybky.


Reklama

Jedna z vůbec prvních celebrit se zrodila v 60. letech 18. století v Londýně. Ještě než si začala říkat Kitty, jmenovala se ona slečna Catherine Marie Fisherová a pracovala jako kloboučnice. Byla natolik spanilá a okouzlující, že v ní nalezl zalíbení komodor Augustus Keppel, který jí vtáhl do života londýnské smetánky. A pak už šla takříkajíc z ruky do ruky. 

Každý ji chtěl mít

Její krása a ostrovtip jí otevíraly nejen dveře, ale hlavně peněženky ctěných pánů. Květiny, šperky, kožešiny? Nedá se přitom říct, že by to byla klasická kurtizána. Prostě jen těžila ze svých předností a uměla svůj potenciál skvěle zpeněžit. Byla ozdobou večírků a společenských událostí. Pokud se někde konal ohňostroj, nepsalo se o rachejtlích. Jen o tom, že tam přišla ona. Když probíhal bál, hovořilo se o perlách, které měla na sobě. Každý ji chtěl (alespoň na jednu noc) mít. Každá dáma chtěla vypadat jako ona. Protože z Kitty bláznil celý Londýn.

Pro fanoušky

Kitty na své sebepropagaci dost pracovala. Nechala si například vytvořit tisícovku svých mini-portrétů. Pánové je pak mohli nosit ve své portmonce a kochat se pohledem na její tvář. Té ostatně složil poklonu i Giacomo Casanova. Novináři pásli po každém drbu: kde a s kým se slečna Fisherová zase objevila? Kdo je u ní v přízni tentokrát? Obvykle to byl ten, kdo si jí nejvíc předcházel. 

Když se Kitty zeptali, jaký krejčí pro ni vytvořil ty fantastické šaty, odpověděla: „To byste se měli zeptat lorda z Coventry. To on mi je poslal a zaplatil.“ Hned bylo o zábavu postaráno, zvlášť když se tu zprávu dočetla Maria Gunningová, manželka zmíněného lorda. Obě ženy spolu byly dlouhou dobu na nože. 

Vše, co Kitty Fisherová učinila, bylo patřičně peprné. Že při vyjížďce v parku spadla z koně? V Londýně málem zkolabovala doprava, jak jí stovky gentlemanů chvátaly pomoci! K legendě první celebrity paradoxně prospěla i její brzká smrt. Umřela v pětadvaceti letech, takže pro muže z City mohla zůstat symbolem krásy a nenaplněné touhy navždy. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907