Francouzka Sidonie-Gabrielle Colette si s upjatou morálkou počátku 20. století hlavu nelámala. V posteli nedělala rozdíl mezi muži a ženami a spustila i se svým nevlastním synem…
Francouzská spisovatelka, novinářka a varietní umělkyně Sidonie-Gabrielle Colette se proslavila pod pseudonymy Colette-Willy nebo Willy. V roce 1948 byla nominovaná na Nobelovu cenu za literaturu. Na počátku 20. století se živila jako varietní herečka a tanečnice. Proslula však i svými sexuálními skandály. V posteli nedělala rozdíl mezi muži a ženami. Mezi její milenky patřila i Mathilde de Morny, se kterou se dokonce líbala přímo na jevišti Moulin Rouge. Byla třikrát vdaná, druhé manželství ztroskotalo na tom, že se spustila se svým nevlastním synem Betrandem de Jouvenel. Jemu bylo šestnáct, jí už přes čtyřicet!
TIP: Inspirativní hanbinec: Moulin Rouge platil za Mekku všeho dekadentního a lechtivého
Napsala autobiografický román Vagabundka, za který dostala Goncourtovu literární cenu, pravidelně psala fejetony, jejím nejslavnějším dílem je novela Gigi z roku 1945. Od poloviny třicátých let Colette prakticky nevycházela z bytu, protože trpěla artrózou kloubů. Po válce jí byl udělen Řád čestné legie a když krátce po oslavě svých osmdesátin zemřela, byla první ženou ve Francii, které byl vypraven státní pohřeb s veškerými poctami.
Wikimedia Commons, Léopold Reutlinger, Henri Manuel, volné dílo CC0
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)