Američanka Wallis Simpsonová rozhodně nevystupovala jako chovankyně klášterní školy. Tato příslušnice americké prominentní vrstvy se proslavila sňatkem s britským vévodou z Windsoru, dříve králem Eduardem VIII., kterého tak okouzlila, že kvůli ní dokonce abdikoval.
Bessie Wallis Warfieldová patřila k americké prominentní vrstvě, milovala společnost, tanec a peníze. Ty především. Provdala za pilota Winnfrieda Spencera a posléze za makléře Ernesta Simpsona, který kvůli ní opustil ženu a dítě. Na jednom večírku však potkala britského prince a budoucího krále Edwarda. Pronesla na jeho adresu jízlivou poznámku – a tím si ho navždy získala.
Když ji však coby svou nastávající představil rodičům, králi Jiřímu a královně Marii, okamžitě mu ji zakázali. Poté v lednu 1936 Jiří V. zemřel a Edward se stal vládcem Británie. Předseda vlády měl však ohledně Wallis stejný názor jako před tím královi rodiče. Říká se však, že nikomu z nich ani tolik nevadil fakt, že je Američanka či její rozvody, ale to, že pod jejím vlivem Edward obdivoval Mussoliniho i Hitlera. Panovník se tak musel rozhodnout: Wallis, nebo trůn? Výsledkem byla Edwardova abdikace 11. prosince 1936.
TIP: Historické proměny britské panovnice: Neznámé obrazy královny Alžběty
Za půl roku se na francouzském zámku Candé se svou vyvolenou oženil. I když spolu žili až do konce Edwardova života, skandalistka Wallis své touhy tak úplně nezkrotila. Ve třiapadesáti se spustila s čtyřiatřicetiletým Jimmym Donahuem. Dědic amerického klanu Woolworthových na čtyři roky s manželi Windsorovými vytvořil nerozlučnou trojici. Společně pravidelně obráželi noční kluby a užívali si na nákladných dovolených. Kdo měl s kým poměr, se dnes už asi těžko dozvíme. Jimmy každopádně všechny výlety platil. Ostatně říká se, že peníze byly to, co Wallis Simpsonová milovala nejvíc. Jednou poznamenala: „Člověk nemůže být moc bohatý nebo moc hubený.“
Wikimedia Commons, National Science and Media Museum, Daily Herald Archive, CC BY-NC-SA 4.0
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)