Náš obdiv si samozřejmě zaslouží především ženy, které svůj život zasvětily rodině, umění, vědě, lásce a oddaně pracovaly pro dobro společnosti… Jenže někdy jsou mnohem zajímavější ty, které na pokoru a pravidla slušného chování, leckdy ani na desatero příliš nehleděly!
Irská modelka Joanna Hiffernanová šokovala už samým svým povoláním. V 19. století byly dívky, které pózovaly umělcům, jen o málo oceňovanější než prostitutky. Navíc svobodná Joanna s americkým malířem Jamesem McNeillem Whistlerem i celých šest let – bez sňatku – žila! Když jej z Ameriky přijela navštívit matka, dcera vážené jižanské rodiny, Joanna se musela ze společného bytu načas odstěhovat…
Pak se začala objevovat na obrazech – a velmi pravděpodobně i v posteli Whistlerova přítele, Francouze Gustava Courbeta. Ba co víc, umělecký svět je přesvědčený o tom, že to byla právě Joanna, podle koho tento umělec namaloval jeden z nejkontroverznějších obrazů všech dob. Jmenuje se Původ světa (L'Origine du monde) a realisticky zachycuje ženské pohlaví. Krásná Irka zřejmě s oběma přáteli žila zároveň.
Když se pak s oběma rozešla, pomáhala služebné Louise vychovávat Whistlerova nemanželského syna Charlese.
TIP: Když žena miluje ženu: Meziválečná Paříž byla centrem ženské lásky
Pak se její stopy v historii zcela ztrácí. Jisté je, že se v roce 1903 objevila na malířově pohřbu v Londýně – a to se o ní mluvilo jako o úspěšné obchodnici se starožitnostmi. Prý žila v jihofrancouzském Aix-en-Provence a byla vdaná. Ostatně, není divu, že se nakonec dokázala živit i jinak než jen „tělem“. Už v dobách pletek s Whistlerem o ní jeden z jeho přátel řekl: „Nebyla jen krásná. Byla chytrá, byla sympatická. Byla Whistlerovi partnerkou, bez jaké nedokázal být…“
Wikimedia Commons, James Abbott McNeill Whistler, volné dílo CC0
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)