Zlobivé holky historie: Nespoutaná modelka Joanna Hiffernan

05.02.2021 - Alžběta Nagyová

Náš obdiv si samozřejmě zaslouží především ženy, které svůj život zasvětily rodině, umění, vědě, lásce a oddaně pracovaly pro dobro společnosti… Jenže někdy jsou mnohem zajímavější ty, které na pokoru a pravidla slušného chování, leckdy ani na desatero příliš nehleděly!

<p>Joana jako <em>Dívka v bílém</em> na obraze od svého milence Jamese McNeilla Whistlera z roku 1862.</p>

Joana jako Dívka v bílém na obraze od svého milence Jamese McNeilla Whistlera z roku 1862.


Reklama

Irská modelka Joanna Hiffernanová šokovala už samým svým povoláním. V 19. století byly dívky, které pózovaly umělcům, jen o málo oceňovanější než prostitutky. Navíc svobodná Joanna s americkým malířem Jamesem McNeillem Whistlerem i celých šest let – bez sňatku – žila! Když jej z Ameriky přijela navštívit matka, dcera vážené jižanské rodiny, Joanna se musela ze společného bytu načas odstěhovat…  

Původ světa (L'Origine du monde)Pak se začala objevovat na obrazech – a velmi pravděpodobně i v posteli Whistlerova přítele, Francouze Gustava Courbeta. Ba co víc, umělecký svět je přesvědčený o tom, že to byla právě Joanna, podle koho tento umělec namaloval jeden z nejkontroverznějších obrazů všech dob. Jmenuje se Původ světa (L'Origine du monde) a realisticky zachycuje ženské pohlaví. Krásná Irka zřejmě s oběma přáteli žila zároveň. 

Když se pak s oběma rozešla, pomáhala služebné Louise vychovávat Whistlerova nemanželského syna Charlese.

TIP: Když žena miluje ženu: Meziválečná Paříž byla centrem ženské lásky

Pak se její stopy v historii zcela ztrácí. Jisté je, že se v roce 1903 objevila na malířově pohřbu v Londýně – a to se o ní mluvilo jako o úspěšné obchodnici se starožitnostmi. Prý žila v jihofrancouzském Aix-en-Provence a byla vdaná. Ostatně, není divu, že se nakonec dokázala živit i jinak než jen „tělem“. Už v dobách pletek s Whistlerem o ní jeden z jeho přátel řekl: „Nebyla jen krásná. Byla chytrá, byla sympatická. Byla Whistlerovi partnerkou, bez jaké nedokázal být…“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907