Zlobivé holky historie: Nespoutaná modelka Joanna Hiffernan

05.02.2021 - Alžběta Nagyová

Náš obdiv si samozřejmě zaslouží především ženy, které svůj život zasvětily rodině, umění, vědě, lásce a oddaně pracovaly pro dobro společnosti… Jenže někdy jsou mnohem zajímavější ty, které na pokoru a pravidla slušného chování, leckdy ani na desatero příliš nehleděly!

<p>Joana jako <em>Dívka v bílém</em> na obraze od svého milence Jamese McNeilla Whistlera z roku 1862.</p>

Joana jako Dívka v bílém na obraze od svého milence Jamese McNeilla Whistlera z roku 1862.


Reklama

Irská modelka Joanna Hiffernanová šokovala už samým svým povoláním. V 19. století byly dívky, které pózovaly umělcům, jen o málo oceňovanější než prostitutky. Navíc svobodná Joanna s americkým malířem Jamesem McNeillem Whistlerem i celých šest let – bez sňatku – žila! Když jej z Ameriky přijela navštívit matka, dcera vážené jižanské rodiny, Joanna se musela ze společného bytu načas odstěhovat…  

Původ světa (L'Origine du monde)Pak se začala objevovat na obrazech – a velmi pravděpodobně i v posteli Whistlerova přítele, Francouze Gustava Courbeta. Ba co víc, umělecký svět je přesvědčený o tom, že to byla právě Joanna, podle koho tento umělec namaloval jeden z nejkontroverznějších obrazů všech dob. Jmenuje se Původ světa (L'Origine du monde) a realisticky zachycuje ženské pohlaví. Krásná Irka zřejmě s oběma přáteli žila zároveň. 

Když se pak s oběma rozešla, pomáhala služebné Louise vychovávat Whistlerova nemanželského syna Charlese.

TIP: Když žena miluje ženu: Meziválečná Paříž byla centrem ženské lásky

Pak se její stopy v historii zcela ztrácí. Jisté je, že se v roce 1903 objevila na malířově pohřbu v Londýně – a to se o ní mluvilo jako o úspěšné obchodnici se starožitnostmi. Prý žila v jihofrancouzském Aix-en-Provence a byla vdaná. Ostatně, není divu, že se nakonec dokázala živit i jinak než jen „tělem“. Už v dobách pletek s Whistlerem o ní jeden z jeho přátel řekl: „Nebyla jen krásná. Byla chytrá, byla sympatická. Byla Whistlerovi partnerkou, bez jaké nedokázal být…“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907