Zlobivé holky historie: Excentrická markýza Luisa Casati Stampa di Soncino

29.01.2021 - Alžběta Nagyová

Náš obdiv si samozřejmě zaslouží především ženy, které svůj život zasvětily rodině, umění, vědě, lásce a oddaně pracovaly pro dobro společnosti… Jenže někdy jsou mnohem zajímavější ty, které na pokoru a pravidla slušného chování, leckdy ani na desatero příliš nehleděly!

<p>Jedna z mála dochovaných fotografií Luisy Casati (1881–1957). Vpravo její portrét La marchesa Luisa Casati od Giovanni Boldiniho.</p>

Jedna z mála dochovaných fotografií Luisy Casati (1881–1957). Vpravo její portrét La marchesa Luisa Casati od Giovanni Boldiniho.


Reklama

Italská dědička, múza a mecenáška umění, římská markýza Luisa Casati Stampa di Soncino desítky let fascinovala Evropu a svým excentrickým stylem života dodnes inspiruje umělce, spisovatele, módní návrháře i filmaře. V patnácti letech osiřela. Protože byla až patologicky stydlivá, vytvořila ze sebe legendu – sama sobě vymyslela novou identitu. Bytost, kterou stvořila, dokázala na rozdíl od ní žít divoký život plný historek tak propracovaných jako šaty, které nosila. 

Obklopila se zvířátky. Její bílí pávi byli vycvičení tak, že hřadovali na jejích okenicích. Albínské kosy nechala barvit na různé bary, aby svou přítomností zdobili její proslulé večírky. Procházela se po ulicích oblečená jen a pouze v kožichu a na vodítku si vedla gepardy. Kolem krku místo šperků nosila živé hady. Na jejích opulentních večeřích obsluhovali nazí pozlacení sloužící a u jídelního stolu vedle ní sedávala vosková figurína – její dokonalá kopie dokonce s parukou z jejích vlastních vlasů. V mihotavém světle svíček pak hosté jen těžko rozeznávali, která markýza je ta pravá!

Večery v jejím domě tak byly víc než jen společenskou událostí. Luisa vždy vypracovala podrobný scénář, aby se staly uměleckým dílem. Brala si to nejlepší ze secese, ale inspirovala už moderní umělecké směry, jako byl futurismus či kubismus. Man Ray ji vyfotil coby „surrealistickou Medusu“, maloval ji Picasso, Giovanni Boldini nebo fauvista van Dongen. Psal o ní Marinetti, Ezra Pound nebo Jack Kerouac

TIP: Dámy z Llangollen: Kvůli lásce předběhly dobu a vstoupily do dějin

Krach na burze ji ve třicátých letech připravil doslova o všechno. Přestěhovala se do jednopokojového bytu v Londýně, kde pořádala ezoterické seance. Říká se, že bývala viděna, jak ve vypelichaném kožichu prohledává popelnice. V roce 1957 ji ranila mrtvice. Je pohřbená se svým milovaným pekinézem a na víčkách má nalepené umělé řasy.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Povrch vozu tvoří 240 speciálních panelů, které dovedou zobrazovat jednu z 32 barev. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Ze sociální úzkosti se stal všudypřítomný problém

Věda

Prvotní kanály nesloužily k odstraňování exkrementů – využívaly se k rozvádění vody pro  zavlažování a také coby prostředek prevence záplav. (foto: Unsplash, Evangelos MpikakisCC0)

Reklama

Hornatá krajina Sulawesi v oblasti Tana Toraja s neodmyslitelnými rýžovými políčky. (foto: Shutterstock)

Příroda

Josef II. byl jedním z nejvýznamnějších panovnických představitelů evropského osvícenství, prosadil řadu reforem. (ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907